Magyarokat is büntet a német minimálbér


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az év elejétől Németországban óránként bruttó 8,5 eurós minimálbért vezettek be, ami nemcsak a német munkavállalókat érinti, hanem azokat is, akik nem német munkavállaló alkalmazásában állnak, hanem csak ideiglenesen tartózkodnak az országban. A magyar kamionsofőrök is ilyenek, de a hazai munkáltatók többsége nem bírja el a magasabb fizetést – írja a hvg.hu.


A rendelkezés minden, Németországban – akárcsak átmenetileg – dolgozó munkavállalót érint, de elsősorban a külföldi, kelet-európai fuvarozókat érinti kedvezőtlenül.

A német fuvarozási piacon a 2008-as válság után jelentek meg a kelet-európai cégek, amelyek jelentős árelőnyükkel tudtak maguknak részesedést szerezni a piacon. Ezt az árelőnyt rombolhatja most le az új német minimálbér.  

Az áfa-kötelezettség keletkezésének időpontja és a teljesítés helye

Áfa kiskönyvtárunk negyedik része két kucsfontosságú területet dolgoz fel: az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontjára vonatkozó szabályokat, illetve a teljesítési hely szabályrendszerét. A kiadvány a jogszabályi rendelkezések részletes, magyarázatokkal tűzdelt ismertetésén túl számos példával segíti a jogalkalmazókat.

További információ és megrendelés >>

A külföldi kamionsofőröknek ugyanis akkor is ki kell fizetni a megemelt minimálbért, ha csak egy órát tölt németországi utakon, ráadásul akkor is, ha a sofőr nem német, hanem például magyr fuvarozó cég alkalmazásában áll.

A külföldi fuvarozócégeknek ez értelemszerűen magasabb bérköltségeket is jelent – akár havi 200 ezer fointot is munkavállalónként – , amit sok magyar cég nehezen, vagy egyáltalán nem tud kigazdálkodni – írja a hvg.hu.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

4,2 százalékos a munkanélküliség

Idén júniusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest lényegében nem változott, 4 millió 768 ezret tett ki. A munkanélküliek száma 210 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,2 százalék volt.

2024. július 24.

A magyarok a bér alapján választanak munkahelyet

A munkavállalóknak globálisan állásuk hosszú távú biztonsága a legfontosabb szempont a munkahely kiválasztásánál, Magyarországon viszont a bérezés áll az első helyen – derül ki a Boston Consulting Group (BCG), a Stepstone Group, valamint a The Network és magyar partnere, a Profession.hu közös nemzetközi kutatásából. A mesterséges intelligencia térnyerése jól láthatóan átrajzolja a munkavállalói attitűdöket.

2024. július 24.

Több, mint 10 százalékkal nőttek a reálkeresetek

Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 448 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,8, a nettó átlagkereset 14,6, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).