Milyen juttatásoknál vehetjük igénybe a keret többszörösét is?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Egy hírlevél olvasóm írta néhány napja, hogy félállású munkavállalójáról kitudódott, hogy a másik munkahelyén is kap cafeteriát. Mi az, amit mi is adhatunk neki? Mik azok a juttatások, melyet több juttatótól is megkaphat a munkavállaló vagy éppen a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja?
Egyes juttatásoknál bizony a kedvező adózásból kizáró ok a másik helyen adott hasonló elem. Máskor össze kell számolnunk a mástól kapott értékkel, de van, amikor egyáltalán nem számít, hogy mit ad a másik munkahely, így akár duplázhatjuk is a törvényben leírt kereteket. Most azokkal a béren kívüli juttatásokra nézünk példákat, melyeknél az adótörvényben szereplő keret többszörösét is igénybe vehetjük.
Erzsébet-utalvány
Az Erzsébet-utalványt mindenegyes jogviszonyban (munkaviszony vagy társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja) minden juttató havi 8.000 Ft értékig adhatja a magánszemélynek kedvező adózással. Így ha ez egyik részmunkaidőben például kap valaki 8.000 forintot, akkor a másik helyen is megkaphatja ezt teljes értékben. Emellett pedig akár saját társas vállalkozásában is kiadhatja „magának”, ha személyesen közreműködő tagként dolgozik a cégben. Extrém esetben havonta akár 3-4-szer 8.000 Ft juttatásra is szert tehet a munkavállaló.
Ebből következik az is, hogy a munkáltatónak sincs semmiféle extra vizsgálódási, nyilatkoztatási kötelezettsége. Elég a saját nyilvántartását szabályosan vezetni. Az azonban fontos, hogy egy juttató egy személynek csak egyszer adhatja havonta a 8.000 forintnyi Erzsébet-utalványt kedvező adózással még akkor is, ha köztük több jogviszony is lehetővé tenné ezt.
Iskolakezdési támogatás
Az Erzsébet-utalványhoz hasonlóan az iskolakezdési támogatás esetén sem kell munkáltatóként vizsgálnunk, hogy más juttatónál kapott-e ilyen juttatást a munkatársunk. Mindenegyes jogviszonyban (munkaviszony vagy társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja) igénybe lehet venni gyermekenként a minimálbér 30 százalékáig kedvező adózással. Így ha az egyik részmunkaidőben megkapja egy munkavállaló a maximumot, akkor a másik helyen is megkaphatja ezt teljes értékben.
Bár itt kell kiegészítő nyilatkozatot készíteni a munkavállalónkkal, de ez csak a törvényben szereplő jogosultsági feltételekre kell, hogy kiterjedjen, és nem kell kérdeznünk, hogy máshol kapott-e ilyen juttatást a dolgozónk.
Túlzásokban azonban itt sem szabad esnünk. Egy juttató egy személynek csak egyszer adhatja a kedvező adózás mértékéig még akkor is, ha többszörös jogviszony adna erre lehetőséget. Több juttatótól (munkáltató, társas vállalkozás) azonban többszörösen is megkaphatja a magánszemély (munkavállaló, személyesen közreműködő tag) ezt a juttatást.
Sporteseményre- kulturális szolgáltatásra szóló belépő
A törvény szövege úgy fogalmaz, hogy a kifizető által ugyanazon magánszemélynek az adóévben legfeljebb 50 ezer forint értékben juttatott, sporteseményre- kulturális szolgáltatásra szóló belépőjegy, bérlet lesz adómentes.
Ebből egyértelműen látszik, hogy saját nyilvántartásunkban kell erre az 50.000 forintra figyelni. Így több juttatótól akár ennek többszörösét is megkaphatja a magánszemély.
Továbbgondolva annak örülhetünk, hogy itt sem kell nyilatkoztatnunk a munkavállalókat a máshol kapott összegekről. Az általános szabály azonban itt is igaz: egy juttató egy magánszemélynek az adóéven belül csak egyszer adhatja adómentesen ezt a juttatási elemet.
Összefoglalva jó hírekkel szolgálhatunk azoknak, akiknek több cégben van akár rész vagy teljes munkaidős munkaviszonyuk és/vagy társas vállalkozás személyesen közreműködő tagi jogviszonyuk. Erzsébet-utalvány, iskolakezdési támogatás és sporteseményre- és kulturális szolgáltatásra szóló belépő esetén mindegyik juttatónál igénybe vehetik ezeket a juttatásokat kedvező adózással a személyi jövedelemadó törvényben meghatározott értékhatárokig.
A cikk szerzője a CafeteriaTREND magazin alapítója.