Munkaszüneti napok és a munkaszüneti napok körüli munkarend 2021-ben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2020-as évhez képest 2021-ben kevesebb munkaszüneti nap eredményez extra pihenőnapot a munkavállalók számára, ezért „cserébe” viszont csak egy szombati napra áthelyezett munkanappal kell számolnia a munkáltatóknak és a munkavállalóknak.

A munkaszüneti nap – nevéből adódóan – olyan munkanap, amelyen valamilyen állami, nemzeti, vallási ünnep miatt nem kell munkát végezni. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy munkaszüneti napra nem osztható be munkaidő bizonyos munkavállalók számára, azonban a főszabály az, hogy munkaszüneti napon a munkavállalóknak nem kell munkát végeznie. Emiatt csak a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényben (a továbbiakban: Mt.) meghatározott, kivételes esetekben van helye munkaszüneti napon történő munkavégzésnek.

Munkaszüneti napra rendes munkaidő csak a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben; az idényjellegű; a megszakítás nélküli; a társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén vagy külföldön történő munkavégzés esetén osztható be [Mt. 102. § (2) bek.].

munkaszüneti napok 2021Arról, hogy a munkáltató vagy a munkakör mikor minősül munkaszüneti napon is rendeltetése folytán működőnek, az Mt. maga rendelkezik. Munkaszüneti napon is rendeltetése folytán működőnek tekintendő a munkáltató vagy a munkakör, ha a tevékenység igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján, vagy baleset, elemi csapás, súlyos kár, továbbá az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása, továbbá a vagyonvédelem érdekében kerül sor [Mt. 102. § (3) bek.].

Munkaszüneti napra rendkívüli munkaidő azon munkavállalók számára rendelhető el, akik rendes munkaidőben is foglalkoztathatóak munkaszüneti napon. Emellett baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, elhárítása érdekében is lehetőség van munkaszüneti napon történő rendkívüli munkaidő elrendelésére [Mt. 108. § (2) bek.].

A munkaszüneti napon végzett munkavégzés (akár rendes, akár rendkívüli munkaidő) esetén a munkavállalót 100%-os bérpótlék illeti meg.

Azon munkavállalók számára, akik részére munkaszüneti napra nem kerül beosztásra se rendes, se rendkívüli munkaidő, az Mt. 102. § (5) bekezdése és a 14/2020. (V. 13.) ITM rendelet alapján az alábbiak szerint alakul a 2021. évi munkaszüneti napok körüli munkarend:

január 1. péntek munkaszüneti nap
március 15. hétfő munkaszüneti nap
április 2. péntek munkaszüneti nap
április 5. hétfő munkaszüneti nap
május 1. szombat

munkaszüneti nap

(általános munkarend szerint pihenőnap)

május 24. hétfő munkaszüneti nap
augusztus 20. péntek munkaszüneti nap
október 23. szombat

munkaszüneti nap

(általános munkarend szerint pihenőnap)

november 1. hétfő munkaszüneti nap
december 11. szombat áthelyezett munkanap
december 24. péntek áthelyezett pihenőnap
december 25. szombat

munkaszüneti nap

(általános munkarend szerint pihenőnap)

december 26. vasárnap

munkaszüneti nap

(általános munkarend szerint pihenőnap)

A munkaszüneti napok közül idén sok hétvégére esik, ennek köszönhetően 2021-ben hat hosszúhétvégére és húsvétkor egy négynapos hétvégére számíthatnak a munkáltatók és a munkavállalók, azonban csupán egy áthelyezett szombati munkanappal kell tervezniük.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.