Munkavédelmi képviselő választás: fogy az idő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Még egy hónapjuk maradt a cégeknek munkavédelmi képviselő választására – figyelmeztet az NGM.


2017. január 8-ig választhatnak munkavédelmi képviselőt a legalább 20 főt foglalkoztató cégek. Az új szabályozás értelmében 50-ről 20-ra csökkent a választáshoz szükséges munkavállalói létszám, ami több mint 10 ezer céget érint. Az intézkedés eredményeként egyre több vállalatnál javulhat a dolgozók munkavédelmi érdekérvényesítő képessége, a munkavédelem színvonala pedig tovább emelkedhet.
 
A munkavédelmi törvény június folyamán elfogadott módosítása fél év felkészülési időt biztosított a munkáltatók számára a feladat végrehajtására. Megváltoztak a munkavédelmi képviselők választásával kapcsolatos szabályok is, többek között egyértelművé tettük, hogy a választásra a munka törvénykönyvét kell megfelelően alkalmazni.

Munkavédelmi képviselő olyan személy lehet, aki a munkáltatónál már legalább 6 hónapja dolgozik. A munkáltatói jogkör gyakorlója, vezető hozzátartozója, választási bizottság tagja, a munkáltatónál főállásban munkavédelmi feladatokat ellátó személy nem töltheti be ezt a posztot. Amennyiben a munkáltatónál már van munkavédelmi képviselő, akkor az 5 éves mandátumának lejárta után kell új választást tartani. Ha a munkavállalói létszám nem éri el a 20 főt, de a dolgozók munkavédelmi képviselőt szeretnének választani maguk közül, akkor a választás megszervezéséről a munkáltatónak gondoskodnia kell. A munkáltató kötelezettsége a választás megtartásához szükséges feltételek biztosítása és a választás lebonyolítása – zárul az NGM közleménye.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

Munkajogi kisokos a túlóra szabályairól

Alighanem mindenki számára ismerősen cseng az a kifejezés, hogy túlóra. Ez nem meglepő, hiszen a legtöbb munkahelyen előfordul, hogy tovább bent kell maradni, vagy végül akkor is be kell menni dolgozni, amikor eredetileg pihenőidő telt volna. Gyakorisága ellenére a túlmunka, vagyis a rendkívüli munkavégzés elrendelésének, díjazásának szabályaival sokszor mégis kevésbé vannak tisztában – nemcsak a munkáltatók, sokszor maguk a munkavállalók is. Az alábbiakban ezért összeszedjük az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.