Nagy különbségek az élelmiszerfogyasztásban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sajtokból és egyéb tejtermékekből háromszor annyi jut egy hónapban a háztartások legjobb jövedelmi helyzetű ötödének asztalára, mint a legszegényebbekére. Súlyban viszont a gyümölcsfogyasztásnál mutatkozik a legnagyobb különbség. Az InfoTandem heti infografikája.


Az alapvető élelmiszerek közül súlyban kifejezve egy átlagos magyar háztartás cereáliákból fogyaszt a legtöbbet: havonta 6,3 kilogrammot – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal 2014-re vonatkozó adataiból. E téren első ránézésre a jövedelmi helyzet egyáltalán nem differenciál, hiszen a legalsó és a legfelső jövedelmi ötödbe tartozó háztartásoknál gyakorlatilag azonos mennyiségeket találunk. Részletesebben megnézve azonban a kép már jóval árnyaltabb. Az alsó jövedelmi ötöd tagjai például nagyobb mennyiségben fogyasztanak kenyeret, mint más péktermékeket. Másfelől, ahogy a jövedelmi kategóriákban haladunk felfelé, egyre nő a péksütemények és az egyéb cereáliák (például gabonapelyhek, müzlik, tartósított tésztás ételek, szendvicsek, cukrászsütemények) részaránya: a legjobb módúaknál ez már meghaladja a kétharmadot.
Az élelmiszerek közt az anyagi helyzet szerinti közös nevezőnek a burgonya tűnik, ahol az alsó és felső ötöd értékei azonosak, s egyúttal az átlagossal is megegyeznek. Viszonylag kicsi a szórás a cukor és a zsiradékok tekintetében is. Ellenben a sajtok és egyéb tejtermékek esetében már csaknem háromszoros különbség mutatkozik a jobb módúak javára. Arányaiban kisebb, mintegy kétszeres az eltérés a zöldségeknél, ám a tényleges mennyiségekben annál markánsabb a differencia. Szintén fontos eltérés, hogy az alsó ötödhöz tartozók frissen vásárolt vagy termesztett zöldségből 2,3 kilóhoz, míg a felső ötöd szereplői 3,9 kilogrammhoz jutnak hozzá egy átlagos hónapban.

Mindazonáltal súlyban a legnagyobb szakadék a gyümölcsöknél tátong, ezekből a leggyengébb jövedelmi helyzetű ötödhöz soroltak csupán 2,6 kilóhoz jutnak hozzá egy hónapban, míg a legjobb helyzetűek ennél 4,1 kilóval többhöz (a friss és tartósított gyümölcsöket együtt számolva). Húsból, halból és készítményeikből 3,7, illetve 5,4 kilogramm tartozik a szélső ötödökhöz, míg tojásból ugyanezen csoportokban 9-et, illetve 12 darabot fogyasztanak.

A legjobb anyagi helyzetű háztartások egy főre jutó havi élelmiszer-kiadása 24,1 ezer forint volt tavaly, ami több mint kétszerese a legnehezebb körülmények között élők 11,5 ezres összegének (az átlag 16,9 ezer forint). Előbbieknél ez a fogyasztási kiadások 19,4 százalékát jelentette, utóbbiaknál azonban felemésztette a havi keret 31,6 százalékát.

Az alsó jövedelmi ötöd háztartásai alapvetően boltban vásárolják az élelmiszert, ebbéli kiadásaik közel négyötöde ilyen. Egytizedes arányt mutatnak a saját fogyasztásra termelt élelmiszerek, s ekkora rész jut házon kívüli étkezésre is. A jövedelem növekedésével egyre csökken a vásárolt és a saját termelésű élelmiszerek részesedése, emelkedik viszont a munkahelyi, iskolai, étteremi étkezéseké. A legfelső jövedelmi ötödben az élelmiszer-kiadásoknak mintegy háromnegyede jut a vásárolt termékekre, miközben 23 százalékot fordítanak házon kívüli étkezésekre.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A tavalyi év végéhez képest jobban aggódnak a munkahelyükért a magyar munkavállalók

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával kapcsolatban, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. Az első negyedévben végzett felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt érzékelhetően lecsökkent az az időtáv, amelyet a megkérdezettek szerint a háztartásuk át tudna vészelni egy esetleges állásvesztés esetén.

2024. április 30.

A kollektív szerződést az a szakszervezet is felmondhatja, amelyik részt sem vett a megkötésében?

Korábban írtunk már az Alkotmánybíróság egy határozatáról, amelynek nyomán megváltozott a munka törvénykönyvének a kollektív szerződés módosítását érintő rendelkezése. A változás értelmében a kollektív szerződés módosításakor aláíró félként járhat el az a szakszervezet is, amelyik egy már meglévő kollektív szerződés hatálya alatt teljesíti a kollektív szerződés megkötésére való jogosultsághoz szükséges feltételt. Kérdésként merül fel ugyanakkor, hogy az ilyen szakszervezet vajon a kollektív szerződés felmondásának jogát is megkapja-e.

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).