Nagy sztrájk jön Németországban
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Huszonnégy órás sztrájkot szervez a legnagyobb német szakszervezet, az IG Metall, a 250 üzemet érintő akció kedd este kezdődik és pénteken ér véget.
A németországi fém- és elektronikai ipar 3,9 millió dolgozójának érdekeit képviselő szakszervezet a január elején kezdett sztrájksorozat újabb akciójában tovább fokozza a nyomást a munkaadói oldalra azzal, hogy az eddigi néhány óra helyett 24 órás munkabeszüntetésre szólítja fel a munkavállalókat, és úgynevezett gördülő sztrájkot szervez. Ez azt jelenti, hogy nem egyszerre, hanem üzemenként eltérő időpontban teszik le a munkát.
A szakszervezet hétfői tájékoztatása szerint az akció a kedd esti műszak végeztével kezdődik, és péntek este ér véget.
A munkavállalói érdekképviseletek országos szövetségének (BDA) támogatásával működő kölni gazdaságkutató intézet (Institut der deutschen Wirtschaft Köln – IW) számításai szerint ha üzemenként átlagosan 200 ember sztrájkol, naponta 62 millió euró (19,2 milliárd forint) bevételkiesést szenvednek el a német vállalatok.
[htmlbox mt_kommentar]
Az IG Metall 6 százalékos béremelést követel, a munkaadók 2 százalékos emelést, valamint az első negyedévre 200 eurós egyszeri kifizetést ajánlanak. Még nagyobb a távolság a másik fő szakszervezeti követelés ügyében. Az IG Metall szerint be kell vezetni, hogy a több műszakban dolgozók, valamint a kisgyermekeket nevelő vagy idős hozzátartozók ellátásáról gondoskodó munkavállalók heti 28 órára csökkenthessék munkaidejüket, két évi időtartamra, és a kieső bér egy részét a munkaadó pótolja. A munkaadói oldal szerint viszont inkább a heti 35 óránál hosszabb munkaidő vállalásának lehetőségét kell bővíteni.
Németországban megszokottak az ágazati sztrájkok a kollektív bértárgyalások előtt, 2016-ban és 2015-ben is tartottak országos munkabeszüntetéseket.
(MTI)