Napi és heti pihenőidő beosztásának szabályai az Mt. módosítás alapján


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2023. január 1-jétől hatályos Mt. módosítás a napi és a heti pihenőidő beosztásának szabályain is változtatott. Eszerint nem jár napi pihenőidő, ha másnap nincs munkavégzés. A heti pihenőidő pedig az eddigiekhez képest rugalmasabban beosztható egyenlőtlen munkaidő-beosztásban.

A napi pihenőidő a napi munka befejezése és a következő munkanapi munkakezdés közötti időtartam, amelynek főszabály szerint legalább 11 órának kell lennie [Mt. 104. § (1) bekezdés]. A napi pihenőidő funkciója, hogy a dolgozó fel tudjon töltődni és fel tudjon készülni a következő napra. A napi pihenőidő beosztása kapcsán az Mt. korábbi szabálya rögzítette, hogy ha a készenlét ideje alatt a munkavállaló munkát nem végzett, akkor napi pihenőidőt nem kell beosztani. Ezen változtatott az Mt. 2023. január 1-jétől hatályos szövege, ami kimondja, hogy – függetlenül attól, hogy a dolgozó milyen jellegű munkát végzett – nem kell napi pihenőidőt beosztani, ha a munkáltató a munka befejezését közvetlenül követő napra munkaidőt nem oszt be, vagy rendkívüli munkaidőt nem rendel el [Mt. 104. § (5) bekezdés].

Az Mt. módosítási javaslatához fűzött indokolás szerint a napi pihenőidő beosztása lényegében célját veszti, ha a munkavégzés napját követően a dolgozó sem rendes, sem rendkívüli munkaidőben nem dolgozik. A munkáltató a munkavállaló számára a munkavégzést követően más jogcímen fog pihenőidőt (heti pihenőnapot vagy heti pihenőidőt) biztosítani. A napi pihenőidő beosztására vonatkozó szabályok módosítása a gyakorlatban azt eredményezheti, hogy a munkavállalónak járó napi pihenőidő és a heti pihenőnap vagy pihenőidő egyidőben, ugyanarra az időszakra is kiadhatóvá válik, így a munkáltatónak ténylegesen kevesebb pihenésre szánt időt kell biztosítani dolgozóinak.

Érdemes megjegyezni a napi pihenőidő kiadását is érintő 12/2020. (VI. 22.) AB határozatot, amely megállapította, hogy a pihenőidőre vonatkozó szabályokat nem lehet olyan módon értelmezni, amely szerint a napi pihenőidő és a heti pihenőnap azonos időszakban kiadható. Ez ugyanis szembe megy az Alaptörvény XVII. cikk (4) bekezdésével, amely kimondja, hogy minden munkavállalónak joga van a napi és heti pihenőidőhöz, valamint az éves fizetett szabadsághoz, mivel ezek a dolgozót külön-külön, önálló jogcímen illetik meg, hiszen a rendeltetésük is eltérő. Ezzel az alkotmánybírósági döntéssel azért nem megy szembe a mostani módosítás, mivel az érintett esetekben nem is jár napi pihenőidő, ezért a műszak végeztével rögtön elkezdődhet a heti pihenőidő.

A heti pihenőidőt érintően is van egy fontos változás. A heti pihenőidő azt jelenti, hogy – a heti két pihenőnap alternatívájaként – a munkavállalót hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli heti pihenőidő illeti meg [Mt. 106. § (1) bekezdés]. A korábban hatályos Mt. szerint egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a munkavállalónak hetenként legalább 40 órát kitevő és egy naptári napot magába foglaló megszakítás nélküli heti pihenőidő is biztosítható volt, azzal, hogy a 48 óra csak többheti átlagban biztosítandó.

Az új szabályok szerint a heti pihenőidőt a fentiek szerint összevonni csak megszakítás nélküli, több műszakos vagy idényjellegű tevékenység keretében foglalkoztatott munkavállaló esetében lehet és nem minden héten, hanem havonta csak egyszer szükséges a legalább 40 órát kitevő időtartamban. A munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak átlagában ekkor is kötelező legalább heti 48 óra heti pihenőidőt beosztani [Mt. 106. § (3) bekezdés]. Az Mt. módosításhoz fűzött indokolás szerint a változtatás célja a heti pihenőidő és a heti pihenőnapra vonatkozó szabályok összhangba hozása volt, mivel a korábbi szabályok gyakorlatilag kizárták heti pihenőidő alkalmazása esetén az egyenlőtlen munkaidő-beosztást.

A módosítás a munkáltató számára is rugalmasabbá teszi a heti pihenőidő beosztását, ugyanis csak az elszámolási időszak vagy a munkaidőkeret átlagában szükséges a heti 48 óra pihenőidő biztosítása. Más kérdés, hogy így akár egy teljes hónapban csupán egyszer jut hosszabb heti pihenőidőhöz a munkavállaló, igaz, másfelől a munkaidőkeret alatt egy későbbi hónapban arányosan több pihenőidőben kell részesülnie. Ez viszont rendkívül igénybevevő munkaidő-beosztásokat tehet lehetővé.

Hirdetés

A munka törvénykönyvét érintő módosítások központi témája lesz a XX. Magyar Munkajogi Konferenciának, ahol már a gyakorlati alkalmazásáról szóló előadásokat is meghallgathat a szakma legkiválóbb előadóitól.

Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.