NGM: vonzó a cégeknek a bérköltség csökkenése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A cégek számára jelentős ösztönző erő, ha csökkenthető a foglalkoztatás költsége, ha a bérre rakódó adóból kevesebbet kell befizetniük – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatásért és képzésért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán. 


Cseresnyés Péter emlékeztetett, hogy a munkahelyvédelmi akció keretében a hátránnyal küzdő munkavállalók foglalkoztatásáért kaptak a munkáltatók jelentős kedvezményt a szociális hozzájárulási adóból. Az intézkedéssel mintegy 500 milliárd forint maradt a cégeknél, amit a vállalkozások, a munkaadók béremelésre vagy fejlesztésre tudtak felhasználni. Hozzátette, hogy sok munkavállaló, főként hátrányos helyzetű pedig ennek köszönhetően tudta megtartani munkahelyét, illetve talált munkát. 

 

Az államtitkár elmondta: 2010 óta főleg a versenyszférában nőtt a foglalkoztatottak száma, a 700 ezer fős növekményből mintegy félmillióan a itt találtak munkát, tehát ezt a folyamatot támogatja a munkahelyvédelmi akció, illetve az ifjúsági garanciaprogram is. 

Kitért arra, hogy a munkaerőhiány az ország egyes területein jelentkezik elsősorban és bizonyos foglalkozások esetében igaz. Mindezt a foglalkoztatás növekedése eredményezi. A munkanélküliek száma ugyanis 200 ezer alatt van Magyarországon, így verseny alakult ki a munkaerőpiacon. Ezért is ösztönzik a munkaerő-mobilitást, hogy a munkavállalók lakóhelyüktől távolabb eső területekre is elmenjenek dolgozni – mondta az államtitkár.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.