Női vezetők fizetése: Magyarország lemaradt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Eurostat szerint Magyarországon a legnagyobb a férfi és női vállalatvezetők fizetése közötti különbség.


Az Európai Unió tagállamai közül Magyarországon a legnagyobb a vezető tisztségben dolgozó férfiak és nők fizetése közötti különbség az Eurostat hétfőn, a közelgő nemzetközi nőnap alkalmából közzétett statisztikája szerint: egy férfi vezető átlagosan 33,7 százalékkal keres többet, mint egy ugyanolyan vezetői munkakörben dolgozó nő. 

Minden uniós tagállamra jellemző, hogy a férfi vezetők többet keresnek, viszont az arányokat tekintve nagy a szórás. A magyarhoz hasonló arányú, 33,5 százalékos a nemek közötti bérszakadék Olaszországban. A különbség Romániában a legkisebb, itt a férfi vezetők fizetése 5 százalékkal magasabb. Az uniós átlag 23 százalék.

Az EU-ban a vezetői tisztségeket továbbra is többségében férfiak töltik be: csak minden harmadik vezetői poszton található nő, jóllehet a munkaerőpiacon alkalmazottak fele nő. Az EU-ban csaknem 7,3 millióra tehető azok száma, akik valamilyen vezető pozícióban dolgoznak. Közülük 65 százalék férfi, és csak 35 százalék nő. 

Az Eurostat felhívta a figyelmet a tagállamok közti különbségekre: női vezetőket legnagyobb arányban Lettországban találni, ahol még csekély többségben is vannak (53 százalékkal) a férfiakhoz képest. A legkevesebb női vállalatvezető (22 százalék) Olaszországban, Németországban és Cipruson dolgozik. Magyarországon az arány 41 százalék, azaz valamivel az uniós átlag fölötti. 

Az Eurostat hétfőn közzétett számításai 2014-es adatokon alapulnak.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A tavalyi év végéhez képest jobban aggódnak a munkahelyükért a magyar munkavállalók

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával kapcsolatban, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. Az első negyedévben végzett felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt érzékelhetően lecsökkent az az időtáv, amelyet a megkérdezettek szerint a háztartásuk át tudna vészelni egy esetleges állásvesztés esetén.

2024. április 30.

A kollektív szerződést az a szakszervezet is felmondhatja, amelyik részt sem vett a megkötésében?

Korábban írtunk már az Alkotmánybíróság egy határozatáról, amelynek nyomán megváltozott a munka törvénykönyvének a kollektív szerződés módosítását érintő rendelkezése. A változás értelmében a kollektív szerződés módosításakor aláíró félként járhat el az a szakszervezet is, amelyik egy már meglévő kollektív szerződés hatálya alatt teljesíti a kollektív szerződés megkötésére való jogosultsághoz szükséges feltételt. Kérdésként merül fel ugyanakkor, hogy az ilyen szakszervezet vajon a kollektív szerződés felmondásának jogát is megkapja-e.

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).