Nyilatkozatok közlése közzététel útján


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkáltató nem minden esetben köteles nyilatkozatait személyre szabottan átadni a munkavállalóknak. Több esetben elegendő, ha azt a helyben szokásos és általánosan ismert módon közzéteszi. Vajon szabályos közlésnek minősül-e, ha a munkaügyi vezető a juttatási szabályzat módosítását az ebédszünetben a céges menzán kidoboltatja?


A munkáltatói nyilatkozat akkor fejthet ki joghatást, ha azt a címzettel közölték. Például, az írásos felmondást át is kell adni az elküldeni kívánt munkavállalónak. A közlés sokszor komoly előkészítést, szervezést igényel. Ezért fontos tudni, hogy sok esetben – tipikusan sok címzett esetén – a személyes közlés helyett elegendő a nyilatkozatot közzétenni. A Munka Törvénykönyve szerint közzététel útján közölhető bármely munkáltatói szabályzat és kötelező tájékoztatás. Emellett az alábbi, elsősorban a munkaidővel kapcsolatos nyilatkozatok közölhetőek közzététellel: a munkaidőkeret kezdő és befejező időpontjának meghatározása, a munkaidő-beosztás, a rendkívüli munkaidő, az ügyelet és a készenlét elrendelése, a teljesítménykövetelmény és a teljesítménybér-tényező, valamint a behívás alapján történő munkavégzés időpontjának meghatározása.

A törvény a közzététel formáját nem határozza meg, ám azt megköveteli, hogy az a helyben szokásos és általában ismert módon történjen. A közzétételt így jelentheti azt, hogy a hirdetményt kifüggesztették a faliújságra, hirdetőtáblára, megjelenik a belső nyomtatott céges újságban, vagy feltöltötték a vállalat intranetes felületére, stb. Ugyanakkor vita esetén a jognyilatkozatot tevő felet terheli annak bizonyítása, hogy a közlés szabályszerűen megtörtént, azaz jelen esetben a közzététel módja valóban bevett gyakorlat, általánosan ismert volt. Nem felel meg ennek a követelménynek, ha a hirdetőtábla olyan öltözőben van elhelyezve, amelyet csak a munkavállalók egy része használ, a többieknek kulcsa sincs hozzá, vagy ha a közlemény ugyan letölthető az internetről, de ahhoz a terepen dolgozó kollégák nem férnek hozzá, és otthoni internethasználatot sem biztosít a munkáltató.  

A legtöbb esetben – különösen nagyobb munkáltatói szervezeteknél – több közzétételi formát kell egyszerre használni ahhoz, hogy a nyilatkozatot valóban minden címzett megismerhesse. Például, az irodai alkalmazottak letölthetik az intranetről, az üzemben dolgozók elolvashatják a faliújságon, a telephelyen kívül dolgozóknak pedig külön elküldik e-mailben. Hangsúlyozni kell viszont, hogy önmagában nem bizonyítja a szabályos közlést, ha a munkáltató aláírat a munkavállalóval egy nyilatkozatot, mely szerint az állítólag közzétett szabályzatot, nyilatkozatot megismerte. Sokszor magában a munkaszerződésben nyilatkozik arról a megállapodást elfogadó munkavállaló, hogy a több száz oldalt kitevő munkáltatói belső szabályzatokat áttanulmányozta, azokat ismeri és kötelezőnek fogadja el. Ez a kikötés természetesen semmilyen joghatással nem jár (nem bizonyítja a közlést), ha a munkavállaló tudja igazolni, hogy a nevezett szabályzatokhoz (illetve azok közül egyesekhez) semmilyen hozzáférést nem kapott. 

Új szolgáltatásokkal bővült a munkajog.hu:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

A közzététel módjára vonatkozó rugalmas törvényi meghatározás miatt, e területen az elektronikus közlési formák jóval nagyobb biztonsággal alkalmazhatóak, mint egyébként. A Munka Törvénykönyve egyik legnehezebben értelmezhető szabálya ugyanis az, amelyik annak feltételeit rögzíti, mikor lehet az írásossal egyenértékűnek elfogadni egy elektronikus dokumentumot (pl. e-mailt, SMS-t). Eszerint az szükséges, hogy a nyilatkozat közlése a jognyilatkozatban foglalt információ változatlan visszaidézésére, a nyilatkozattevő személyének és a jognyilatkozat megtétele időpontjának azonosítására alkalmas elektronikus dokumentumban történjen. Egyelőre nincs szakmai egyetértés abban, vajon milyen szigorúsággal kell ezeket a kritériumokat megkövetelni. Mindenesetre, ha a nyilatkozatot nem kell személyre szólóan közölni, hanem elég közzétenni, akkor nem is kell ennek a hármas feltételnek megfelelni, elég, ha a választott elektronikus közlési forma helyben szokásos és általánosan ismert. Elengedő lehet például, ha a kis cég minden munkavállalóját tömörítő zárt Facebook csoportban tesz közzé a munkáltató egy üzenetet.

A megfelelő közzététel elmaradásának a következménye az, hogy a jognyilatkozat nem vált ki joghatást. Például, ha a munkáltató nem közölte a munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját, akkor úgy kell megítélni, hogy a munkavállalók az általános munkarendben dolgoznak, hiszen munkaidőkeret szabályos elrendelésére nem került sor. Hasonlóan, ha a munkavállaló kérése ellenére nem írásban közölte a munkáltató a rendkívüli munkaidő, illetve az ügyelet vagy készenlét elrendelését, úgy a munkavállaló az utasításnak nem köteles eleget tenni.  Néhány esetben a megfelelő közlés elmaradásának sajátos következményei vannak. Így például, ha a munkáltató nem közli határidőben a következő időszakra vonatkozó munkaidő-beosztást, akkor az utolsó munkaidő-beosztás marad irányadó. 

Miközben tehát a munkáltató lehet kreatív a közzététel formájának megválasztásában, biztonsággal csak olyan módszert érdemes választani, amelynek megfelelőségét vita esetén könnyen tudja bizonyítani.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.