Próbaidő szabályai az Mt. módosítás tükrében


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkaszerződések túlnyomó többsége rendelkezik próbaidőről, és 2023. január 1-jétől új szabályokra is figyelemmel kell lenni, az alábbi cikkben áttekintjük, hogy mik a próbaidő kikötésének szabályai és mit hozott a módosítás.

A próbaidő leginkább arra szolgál, hogy a munkáltató és a munkavállaló meggyőződhessenek arról, hogy a munkaviszonnyal kapcsolatban egymással szemben támasztott elvárásoknak a másik fél megfelel-e. Ha ezen időszak alatt valamelyik fél úgy dönt, hogy nem akarja fenntartani a munkaviszonyt, akkor lényegesen könnyebben kiszállhat belőle, mint a próbaidő lejártát követően.

A munkáltató és a munkavállaló a próbaidőt a munkaszerződésben köthetik ki, amely a munkaviszony kezdetétől számított legfeljebb három hónapig tarthat. Ha ennél rövidebb időt állapítanak meg a megállapodásban (pl. 1 hónapot), akkor azt egy alkalommal meghosszabbíthatják. Ilyenkor figyelemmel kell lenni arra, hogy a meghosszabbítással együtt sem haladhatja meg a próbaidő a 3 hónapot, tehát, ha először 1 hónapot kötöttek ki, akkor már csak 2 hónapra „hosszabbíthatnak” [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 45. § (4) bekezdés].

Amennyiben a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik, akkor lehetőség van 6 hónapnyi próbaidő megállapítására is [Mt. 50. § (4) bekezdés]. Természetesen ez esetben is figyelemmel kell lenni a hosszabbításra vonatkozó szabályokra.

A próbaidő főszabály szerint határozott és határozatlan idejű munkaviszony esetén egyaránt kiköthető, azonban az Európai Unióban alkalmazandó átlátható és kiszámítható munkafeltételekről szóló 2019/1152 EU irányelv (a továbbiakban: Irányelv) hazai jogba való átültetésének érdekében az Mt. 2023. január 1-jétől hatályos módosítása bizonyos korlátokat rögzített.

Az Irányelv 8. cikk (2) bekezdése kimondja, hogy ugyanarra a munkakörre és ugyanazokra a feladatokra vonatkozó szerződés meghosszabbítása esetén a munkaviszonyt nem lehet új próbaidőhöz kötni. Ezzel összhangban az Mt. 192. § (4) bekezdése kiegészült azzal a szabállyal, hogy próbaidő a meghosszabbított vagy 6 hónapon belül létesített határozott idejű munkaviszonyban nem köthető ki, amennyiben az újabb munkaviszonyt azonos vagy hasonló munkakörre létesítették a felek. A próbaidő ésszerű keretek közé szorításának elsődleges indoka az, hogy a munkavállalók munkaerő-piacra történő belépését vagy az új munkakörre, munkahelyre való áttérést ne kövesse hosszú ideig tartó bizonytalan helyzet.

Az Irányelvnek való megfelelés érdekében az Mt. 192. §-a kiegészült egy új, (5) bekezdéssel is, amely kimondja, hogy a legfeljebb 12 hónapra létesített munkaviszony esetén a próbaidő tartamát arányosan kell megállapítani, amely során a töredék szabadságnapokra vonatkozó szabályokat megfelelően alkalmazni kell (fél napot elérő munkanap = egész munkanap). Például, egy hat hónapra kötött határozott idejű munkaszerződésben csak a törvényi maximum fele, azaz 1,5 hónapnyi próbaidő köthető ki.

Bár nem közvetlenül a próbaidővel összefüggő módosítás, de érdemes megjegyezni, hogy bizonyos esetekben az indokolási kötelezettség nélküli, próbaidő alatt azonnali hatállyal történő felmondás esetén is kérhető a munkáltatótól, hogy a felmondását indokolja meg. Ennek feltétele az, hogy a munkavállaló az erre irányuló kérelmében hivatkozzon arra, hogy szerinte a munkaviszony megszüntetésére a személyes gondozásra igénybe vehető 5 munkanap távollét, az apasági szabadság, a szülői szabadság, a gyermek gondozása miatti fizetés nélküli szabadság kérelmezése, igénylése, vagy az általa kezdeményezett munkaszerződés módosítás miatt került sor [Mt. 64. § (3) bekezdés]. A munkáltató az indokolást a kérelem kézhezvételétől számított tizenöt napon belül írásban köteles közölni a dolgozóval [Mt. 64. § (4) bekezdés]. Ilyenkor tehát – a munkavállaló kifejezett, fentiek szerint alátámasztott kérelme esetén – a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondást is indokolni kell.

Hirdetés

A munka törvénykönyvét érintő módosítások központi témája lesz a XX. Magyar Munkajogi Konferenciának, ahol már a gyakorlati alkalmazásáról szóló előadásokat is meghallgathat a szakma legkiválóbb előadóitól.

Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.