Régi-új szabályok a várandós nők munkajogi védelmében


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Alkotmánybíróság visszatért a régi Mt. álláspontjára a várandós nők munkajogi védelme terén – olvasható az RSM DTM blogbejegyzésében.


Az Alkotmánybíróság indokolása szerint a korábbi jogszabályszöveg alaptörvény-ellenesen korlátozza a gyermeket vállaló nők magánélethez és emberi méltósághoz való jogát.

Tájékoztató jelleggel már kedd óta elérhető az Alkotmánybíróság honlapján az a határozat, amely kimondja, hogy alaptörvény-ellenes, hogy a munkavállalónak a várandósságáról, illetve az emberi reprodukciós eljárás megkezdéséről a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően értesítenie kell annak érdekében, hogy rá a felmondási tilalom szabályai vonatkozzanak.

De nézzük is meg pontosan mit is jelent ez a határozat, milyen hatással lesz ez a munkáltatók által gyakorolható felmondási jogra.

Ha sokak számára ismerősnek tűnik az Alkotmánybírság határozatában ismertett felmondási védelem, az nem véletlen. Már az 1992. évi Munka törvénykönyve (Mt.) is arra az álláspontra helyezkedett, hogy a felmondási védelem a bejelentéstől függetlenül megilleti a várandós nőket. A bíróság tehát a régi Mt. nyomán alakította ki azt a szabályrendszert, amelynek lényege, hogy a terhességre tekintettel fennálló felmondási tilalom objektív, majd a Legfelsőbb Bíróság elvi jelleggel is kimondta, hogy a munkáltatói rendes felmondás közlésekor fennálló terhesség a munkavállaló és a munkáltató tudomása nélkül is felmondási tilalmat valósít meg. A felmondási védelem ellenére gyakorolt munkáltatói rendes felmondás pedig jogellenes volt.

Az új Mt., a 2012. évi I. törvény megalkotása során a jogalkotó valószínűleg érzékelte, hogy a szabályozás adott esetben visszás helyzeteket eredményezhet a munkáltató által nem tudott terhesség esetén. Vélhetően ezért módosított az új törvény a korábbi szabályozáson és írta elő, hogy a felmondási védelem csak akkor illeti meg a várandós és emberi reprodukciós eljárás alatt álló nőt, ha erről a körülményről a munkáltatót a felmondás közlése előtt tájékoztatta.

Munkajogi kiskönyvtár 5.: A munkaviszony megszűnése és megszüntetése

A szerző a bírósági esetjog során tipikusan felmerülő jogalkalmazási kérdésekkel foglalkozik közérthetően.

A kiadvány az új Ptk. hatálybalépésével módosult jogszabályi rendelkezésekre is felhívja a figyelmet, mellékleteként iratminták is segítik a jogalkalmazást.

Bővebb információk és megrendelés

Ezen változtatott most az Alkotmánybíróság, amikor kimondta, hogy alaptörvény-ellenes az a rendelkezés, hogy a munkavállaló „a felmondás közlését megelőzően” köteles lenne tájékoztatni a munkáltatóját a védelem fennállásához. A továbbiakban a törvény vonatkozó szakasza akként marad hatályban, hogy a várandósságra és reprodukciós eljárásra, mint „meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta”. A taláros testület indokolása szerint a korábbi jogszabályszöveg alaptörvény-ellenesen korlátozza a gyermeket vállaló nők magánélethez és emberi méltósághoz való jogát. A szabály alkalmazásával ugyanis a nők arra kényszerülnek, hogy már a tudomásszerzést követően haladéktalanul tájékoztatást adjanak egy olyan adatról, ami egyébként a magánszférába tartozik és ezzel elvész az önkéntes tájékoztatás lehetősége.

Az alkotmánybírósági határozat azonban kérdéseket is felvet. A felmondási tilalom feltétele ugyanis továbbra is a munkavállalói tájékoztatás megtörténte, de a döntés szerint ez a felmondás közlését követően is megtörténhet. Ez eljárási szempontból okozhat nehézséget, mert a jogszabály alapján a felmondás egyoldalúan gyakorolható és az a címzettel való közléssel hatályossá válik, viszont annak visszavonásához vagy módosításához már a címzett hozzájárulása is szükséges. A munkáltatónak ezért célszerű odafigyelnie, hogy a felmondás közlése előtt minden tőle telhetőt megtegyen, hogy a munkavállaló esetleges terhességről információt kapjon. Ez sem jelent azonban megoldást minden esetben, hiszen a felmondási tilalom objektív jellegű, akkor is fennáll, ha a felmondáskor a munkavállaló sem tud arról. Érdemes lehet ezért jogalkotói szempontból mérlegelni, hogy ezen esetekre sajátos eljárási szabályok kerüljenek bevezetésre, és a felmondás visszavonható és az eredeti állapot helyreállítható legyen, ha a körülmény fennállásáról a közlést követően szerez tudomást a munkáltató.

A bejegyzés szerzője dr. Szűcs Bálint, az RSM DTM Hungary Zrt. partnere, adószakértő, ügyvéd. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.