Útmutatás adnak a nyári munkához


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hamarosan kezdődik a nyári diákmunkaszezon, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) a fiatalok tapasztalatlanságával való visszaélések megelőzése érdekében honlapján ad útbaigazítást a munkavállaláshoz.


Az NMH kiemeli, hogy az írásbeli munkaszerződés és a munkaviszony adóhatósági bejelentése diákok esetében is kötelező. Bármilyen felmerülő probléma – fizetési késedelem, munkahelyi baleset, egyéb jogsérelem – esetén ugyanis ez ad biztosítékot a fiatal munkavállalóknak.

A nappali tagozatos diákok iskolaszövetkezeteken keresztül is munkát vállalhatnak, ilyenkor tagsági jogviszony és munkaviszony létesítése után a szövetkezet biztosít számukra munkalehetőséget – jelezte a hivatal.

Az NMH a Munka törvénykönyvére (Mt.) hivatkozva emlékeztet arra, hogy munkaviszonyt az létesíthet, aki betöltötte a 16. életévét, azonban az iskolai szünetben (minden olyan időszak, amikor az intézményekben szünetel az oktatás) 15. életévüket betöltött nappali tagozatos diákok is foglalkoztathatóak.

A nyári munkát végző fiatalokat is megilleti az éves rendes szabadság, vagy rövidebb foglalkoztatás esetén ennek időarányos része. A ki nem adott szabadságot a munkavállaló köteles pénzben kifizetni a diákoknak.

Munkajogi kiskönyvtár 5.: A munkaviszony megszűnése és megszüntetése

A szerző a bírósági esetjog során tipikusan felmerülő jogalkalmazási kérdésekkel foglalkozik közérthetően.

A kiadvány az új Ptk. hatálybalépésével módosult jogszabályi rendelkezésekre is felhívja a figyelmet, mellékleteként iratminták is segítik a jogalkalmazást.

Bővebb információk és megrendelés

A hivatal felhívja a figyelmet, hogy 2014-ben a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) napi 8 órás, teljes munkaidő esetén havonta 101 500 forint, ám középfokú vagy szakképesítéssel rendelkező fiatalok részére ennél magasabb összegű, havi 118 ezer forintos bérminimum jár. Részmunkaidő esetén a diákok a minimálbér időarányos részét kötelesek megkapni.

Jogsérelem esetén a diák vagy szülője, törvényes képviselője a munkaügyi felügyelőséghez fordulhat. Az érdeklődők a felügyelőségek elérhetőségéről, illetve a nyári diákmunkával kapcsolatos további információkról a Nemzeti Munkaügyi Hivatal honlapján tájékozódhatnak.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 27.

Milyen gyakorlati haszna van az új panasztörvénynek?

A Whistleblowing, az EU új visszaélés-bejelentési irányelve, amihez kapcsolódva elméleti szempontokból vizsgálják szakértők a panasztörvény várható következményeit. A Grant Thornton podcastja:

2023. szeptember 26.

Az üzleti titok és a munkáltató jogos gazdasági érdekeinek védelme

A munkáltató jogos gazdasági érdekeinek, valamint üzleti titkainak védelme szoros kapcsolatban állnak egymással. Ha a munkavállaló megsérti a titoktartási kötelezettségét, akkor a munkáltató jogos gazdasági érdekeit is sérti. A jogos gazdasági érdeket sértő és veszélyeztető magatartások köre azonban szélesebb, mint az üzleti titok megsértése.

2023. szeptember 25.

Júliusban a bruttó átlagkereset 559 100 forint volt, ez 2%-os reálbércsökkennést jelent

2023 júliusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 559 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 385 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 15,2, a nettó átlagkereset 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset pedig 2,0 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).