Rehabilitációs kártya: 6400 foglalkoztatott


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szeptembertől Magyarországon 3800 vállalkozás több mint 6400 embert foglalkoztat rehabilitációs kártyával, azaz abban a rendszerben, amelyben nem kell megfizetni a szociális adót – mondta a megváltozott munkaképességűek megjelenéséről a nyílt munkaerőpiacon Soltész Miklós csütörtökön Debrecenben.


Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális-, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a támogatási rendszer új elemeként jelentette be, hogy az Új Széchenyi Terv pályázatai keretében csaknem ötezer megváltozott munkaképességű, illetve rehabilitációban foglalkoztatott ember kap támogatást. Az állami cégeknél foglalkoztatottak ilyen irányú támogatására 4,6 milliárd forint európai uniós támogatás áll rendelkezésre – tette hozzá az államtitkár.

Soltész Miklós szerint a megnőtt államadósság miatt kellett bevonni a közteherviselésbe azokat a multinacionális cégeket, távközlési- és közműszolgáltatókat, amelyek 2010-ig nem adóztak, valamint ezért kezdődött meg a nagy ellátórendszerek rendbetétele, köztük a rokkantnyugdíj-rendszer átalakítása – magyarázta.

Magyarországon 2-2,5-szer több rokkantnyugdíjas volt, mint az EU tagországokban és a környező államokban. A nyugdíjkorhatár felettieket is beleértve ekkor 940 ezren kaptak rokkantsági nyugdíjat vagy rokkantsági nyugdíjszerű ellátást Magyarországon. Csupán annak a hírére, hogy megváltozik a rendszer, évente 10-10 ezerrel kevesebben jelentkeznek új vizsgálatra, a soros vizsgálatot pedig a 190 ezerből 5 ezren már nem is kérték, vagyis ők nem tartanak igényt az eddigi rokkantellátásra – mondta Soltész Miklós.

Az államtitkár elmondta, hogy jövőre akkreditáltatni kell magukat azoknak a cégeknek, akik megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztatnak, ezáltal igazságosabb, egységesebb lesz a rehabilitációs támogatás.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.