Szigorúbbak a munkaügyi ellenőrök


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kevesebb munkaügyi ellenőr több bírságot osztott ki az első háromnegyed évben – írja a Napi Gazdaság.


A megyei kormányhivatalok munkavédelmi felügyelői 13 110 munkáltatónál 320 319 munkavállaló munkavégzési körülményeit vizsgálták 2012 első három negyedévében. Ez elmarad a tavalyi adatoktól, amikor is 15 724 munkaadóhoz jutottak el és 387,6 ezer dolgozó munkakörülményeit ellenőrizték. A változás a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának tájékoztatása szerint a felügyelők létszámának kismértékű csökkenéséből adódik. A kiszabott munkavédelmi bírságok összege nőtt, 2011 első kilenc hónapjában 81,86 millió forint, idén 106,25 millió forint volt. Az átlagos bírságösszeg 222 ezer forint volt – írja szombati számában a Napi Gazdaság.

Többet szeretne tudni az új Munka Törvénykönyvéről?

Szakmai rendezvények, képzések:

2012. december 5: A munkaidő szabályai 2013. január 1-től
2012. december 13: Hogyan változik a munkabér 2013-ban?

A Complex Kiadó új kiadványai:

Kommentár a Munka Törvénykönyvéhez
Az új munka törvénykönyve – munkavállalóknak
Az új munka törvénykönyve – munkáltatóknak
Új munkajogi szabályok az egészségügyben – Ügyelet, készenlét, munkaidő-beosztás

A számok azért is érdekesek, mert az idén kiadott 18 396 munkavédelmi határozatnak mindössze 5,6 százaléka vont maga után egyáltalán valamilyen szankciót (szabálysértési, helyszíni, eljárási, illetve munkavédelmi bírság) és 479 esetben szabtak ki munkavédelmi bírságot. Nem lehet eltekinteni a bírságtól, ha emberi élet, testi épség vagy egészség került közvetlen veszélybe. A közigazgatási határozatokban összesen 65 095 intézkedést hoztak a felügyelők, amelyek közül 23,7 ezer volt munkaegészségüggyel kapcsolatos – olvasható a lapban.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.