Tiltakozó megmozdulásokat szervezne a SZEF


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Országos közszolgálati megmozdulásokat szervez 2018 első negyedévében a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), ha a kormány nem dönt a köztisztviselők és közalkalmazottak bérhelyzetének javításáról – írja a Népszava.


A közszféra érdekképviselete egyrészt tiltakozik az ellen, hogy a részvételük nélkül döntenek a közszolgáltatásokban dolgozó 690 ezer ember fizetéséről, másrészt elfogadhatatlannak tartja a tavalyi bérmegállapodás hatására teljesen összenyomott bértáblákat – olvasható a Népszava cikkében. A Földiák András elnök közleményében úgy fogalmazott: a kezdők bére ma alig marad el a 30 éve a pályán lévő professzorokétól, ami a tudás és tapasztalat állami megbecsülésének teljes hiányáról árulkodik. Ezért a SZEF azonnali tárgyalásokat sürget a minimálbérről és a garantált bérminimumról, továbbá egy új kategória, a diplomás minimálbér bevezetéséről.

Szövetségi szintre emelt követelésüket először a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) fogalmazta meg, azt javasolva, hogy 2018. január 1-től a közszolgálatban dolgozók számára a minimálbér 145 ezer forintos legyen az érvényben lévő megállapodásban szereplő 138 ezer helyett, a szakmunkás bérminimum a tervezett 180 500 helyett emelkedjen 188 500 forintra, a felsőfokú végzettségűek pedig kapjanak ennél 30 százalékkal többet. A harmadik bérkategória, a 245 ezer forintos diplomás minimálbér bevezetésére azért lenne szükség a SZEF szerint, mert az ország fejlődésének akadálya, ha nincs elég felkészült szakember a közszolgáltatásokban, márpedig az egészségügyi, oktatási és hivatali létszámhiány egyre súlyosabb hazánkban – írja a lap.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 20.

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: értéket teremt

Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak között a megváltozott munkaképességű alkalmazottak aránya nem éri el az öt százalékot. Becslések szerint ez a csoport akár 100 ezres tartalékot is jelenthet a magyar munkaerőpiacnak. Az ezen munkavállalók munkába állításához szükséges jól átgondolt stratégia kidolgozásához és megvalósításához a legtöbb vállalat jelenleg nem tud megfelelő szakembert allokálni, ezért érdemes külsős szakértő vagy HR szolgáltató támogatását bevonni.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.