Varga: a béremelkedés minden ágazatot érintett


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ez a munkaerőhiánynak is köszönhető, mert a munkaadóknak meg kell fizetni a képzet munkaerőt, a miniszter szerint. 


Minden ágazatot érintett a béremelkedés, a turizmus, a mezőgazdaság, a pénzügyi és az állami szektor fizetései is egységesen nőttek, mindez részben a tavaly novemberben a szociális partnerekkel megkötött 6 éves bérmegállapodásnak, valamint a munkaerőhiánynak köszönhető, hiszen ez utóbbi miatt a munkaadóknak egyre jobban meg kell fizetniük a jól képzett munkaerőt – mondta Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter pénteken az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt adatokra reagálva.

A KSH legfrissebb közlése szerint a márciusi átlagkereset 12,8 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 12,2 százalékos volt a növekedés.

Varga Mihály kiemelte: az ágazatokat tekintve az építőiparban indult el jelentős béremelkedés az első negyedévben, ami a tárcavezető szerint a szektort jellemző szakmunkáshiánnyal magyarázható.

A miniszter a bérintézkedésekről elmondta: a 6 éves bérmegállapodásnak köszönhetően idén január 1-től 15 százalékkal, illetve 25 százalékkal nőtt a minimálbér, illetve a szakmunkás bérminimum, jövőre pedig 8, illetve 12 százalékos béremelkedés várható a bérrendszer alsó két részén.

A tárcavezető hangsúlyozta: a gazdaság több mint 4 százalékos emelkedése az első negyedévben azt mutatja, hogy megalapozottak azok a várakozások, amelyek szerint az év hátralévő részében tovább nőnek a bérek és a fogyasztás is bővülni fog.

 

Varga Mihály közölte: a keresetek növekedése a gazdaság növekedésén keresztül a termelői szektornak is jelentős támogatást ad, nem véletlen, hogy az első negyedévben a két legjobban teljesítő ágazat az ipar és az építőipar volt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-nek pénteken eljuttatott közleménye szerint a mérsékelt inflációnak is köszönhető, hogy a bérek reálértéke 8,2 százalékkal nőtt, ezzel 51 hónapja tart a reálkeresetek töretlen emelkedése Magyarországon.

A foglalkoztatás növekedésében az erősödő gazdasági konjunktúra mellett jelentős szerepe van a kormány intézkedéseinek, például a munkahelyvédelmi akció kedvezményeinek, az idén kiválóan teljesítő iparnak, illetve a 4 százalék feletti gazdasági növekedésnek. Az NGM várakozásai szerint a bérek emelkedésének dinamikája továbbra is fennmarad, ami tovább segíti Magyarország erősödését – olvasható a tárca közleményében.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 15.

Egyre fontosabb a munkahelyi légkör a dolgozóknak

Az alapbér mellett a magánélet tiszteletben tartása és a jó hangulatú, támogató közeg számít munkahelyválasztáskor – derül ki a PwC nyolcadik alkalommal elkészített Munkaerőpiaci preferencia felméréséből, amiben idén több mint 90 000 tapasztalt munkavállaló, egyetemi hallgató és közoktatásban vagy szakképzésben tanuló diák vett részt – olvasható a cég lapunkhoz eljuttatott közleményében. Kiosztották a PwC 2024 Legvonzóbb Munkahelye Díjakat is.