Vasárnapi munkavégzés: napi 11 óra üzemidő mellett belefér


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Heti 80 órás üzemidőben működik a kereskedelmi egységek nagy része, ahol a vasárnap rendes munkaidőnek minősül – olvasható az RSM DTM legutóbbi blogbejegyzésében.


A rendes munkaidő nem terjed ki a vasárnapokra és a munkaszüneti napokra – többek között ez az újítás szerepel a 2012. július 1-től életbe lépő Munka Törvénykönyvében. Nyártól tehát a munkavállaló ezeken a napokon csak kivételes, a törvény által meghatározott esetekben kötelezhető rendes munkaidőben történő munkavégzésre.

Kereskedelmi egységek vasárnapi nyitva tartása

Mivel az Országgyűlés nem fogadta el a vasárnapi zárva tartásról szóló jogszabályt, így a vasárnapi munkavégzés kapcsán az új Mt. szerint kell eljárni. Vasárnapra rendes munkaidő csak azoknál a kereskedelmi egységeknél engedélyezett, amelyek rendeltetésük folytán ezen a napon is működnek (pl. étterem, benzinkút, stb.), vagy ahol megszakítás nélküli munkarendben dolgoznak a munkavállalók (pl. szállodai recepció).

A munkáltató vasárnapra rendes munkaidőt:

  • a rendeltetése folytán e napon működő munkáltatónál vagy munkakörben,
  • az idényjelleggel,
  • a megszakítás nélkül,
  • a több műszakos tevékenység keretében,
  • a készenléti jellegű munkakörben,
  • a kizárólag szombati és vasárnapi részmunkaidőben,
  • a társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához kapcsolódó,
  • a külföldön történő munkavégzésben foglalkoztatott munkavállalók számára oszthat be.

A korábbi szabályokhoz képest tehát lényeges változás, hogy pusztán az egyenlőtlen munkaidő-beosztás a vasárnapi rendes munkaidőben történő munkavégzést nem teszi lehetővé.

Rodin-konferenciák az új Munka Törvénykönyvéről a közeljövőben:
Május 23: Hogyan változik a munkaidő?
Május 23: Ügyvédreggeli – a munka díjazása az új Mt alapján
Május 24: Munkajogi ismeretek bérszámfejtőknek
Május 31: A rendes szabadság kiadása
Június 5: A 2012-es I. törvény: Az új Munka Törvénykönyve
Június 14: Munkabér és kártérítési felelősség
Szeptember 11-12: HR Mozaik – Munkajogi prioritások vállalatvezetői szemmel
A konferenciákon a törvény megalkotásában részt vett és a gyakorlatban nagy tapasztalattal bíró előadók bővítik az érdeklődők tudását, ezzel lehetőséget teremtve a törvényes munkáltatói működés megteremtéséhez.
Az összes Rodin-konferenciát itt találja.
A Complex Kiadó munkajogi kiadványai között itt válogathat.

Heti 80 órás üzemelési idő

E kérdés kapcsán az utóbbi időben több cikkben tévesen jelent meg a következő állítás: „mivel a bevásárlóközpontok heti üzemelési ideje általánosan napi 10-11 óra, ez heti 70-77 óra üzemelési időt jelent.” Először is fontos tisztázni, mi is az üzemelési idő fogalma. Az üzemelési idő ugyanis nem azonos a kereskedelmi tevékenységek nyitva tartásával, hiszen munkavégzés rendszerint a nyitva tartás előtt és után is történik. (További részletek itt olvashatnak.)

Vagyis a bevásárlóközpontok heti üzemelési ideje nem napi 10-11 óra, hanem annál sokkal több, hiszen a nyitás előtt és után még dolgozik a munkavállalók jelentős része, többek között a takarítók, vagy az őrök. Nyitás előtt az üzletekben már rendezik a kirakatokat, a polcokat, az éttermekben, kávézókban megterítik az asztalokat, és így tovább. A legtöbb kereskedelmi egység napi 8-12 órát, vagy még többet van nyitva, így sokan bizonyosan elérik a heti 80 órás üzemelési időt, vagyis nyitva lehetnek vasárnap is, és e napon is foglalkoztathatják a munkavállalójukat. Arra azonban e kereskedelmi egységek tulajdonosainak is figyelemmel kell lenniük, hogy a vasárnapra beosztott munkavállalójukat szombaton nem foglalkoztathatják.

Más szabályok érvényesek azon kereskedelmi egységekre, amelyek heti üzemelési ideje nem éri el a 80 órát. Ezeknek a kereskedelmi egységeknek munkaszüneti napokon (fizetett ünnepeken), illetve minden vasárnap be kell zárniuk, vagy legalábbis biztosítaniuk kell, hogy munkavállaló ne tartózkodjon az egységben. Ezek a korlátozások a tulajdonosokra, és a kizárólag szombati és vasárnapi részmunkaidőben foglalkoztatottakra nem vonatkoznak.

A bejegyzés szerzője Pentz Edina, az RSM DTM Hungary Zrt. bérszámfejtési vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.

2024. június 20.

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: értéket teremt

Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak között a megváltozott munkaképességű alkalmazottak aránya nem éri el az öt százalékot. Becslések szerint ez a csoport akár 100 ezres tartalékot is jelenthet a magyar munkaerőpiacnak. Az ezen munkavállalók munkába állításához szükséges jól átgondolt stratégia kidolgozásához és megvalósításához a legtöbb vállalat jelenleg nem tud megfelelő szakembert allokálni, ezért érdemes külsős szakértő vagy HR szolgáltató támogatását bevonni.