Vége az eddigi létminimumszámításnak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén még utoljára kiszámította a KSH a létminimum értékeit, jövőre már másképp lesz. Eddig a minimálbéremelést szorgalamazók gyakran hivatkoztak a létminimum értékére, ám jövőre ezt már aligha tehetik meg.


A létmimumot egyre gyakrabban használták – vagy akarták használni – olyan mutatóként, amelynek tartalmilag nem felelt meg – írja frissen megjelent Létminimum,2014 című kiadványában a KSH. 

A KSH szerint a módszertani problémák mellett folyamatos nehézséget jelentett a média és a közvélemény felé annak a kommunikálása, hogy a létminimum háztartási és nem személyi mutató, illetve, hogy maga az elnevezés sem tükrözi a mutató valódi tartalmát.

A kiadványban írnak arról is, hogy az eddig alkalmazott módszerrel az átlagos fogyasztási és kiadási szerkezettel rendelkező háztartásokhoz nagyon közel esnek azok, amelyek már a létminimum alatti csoportba tartoznak, az elmúlt években a háztartások 40%-a körül ingadozott a létminimum alatti jövedelemmel rendelkezők aránya.

A KSH úgy ítélte meg: módszertanilag és értelmezés szempontjából is kifogásolható, ha az átlagtól kevéssel elmaradók egy csoportot képeznek a valóban legelesettebbekkel, másrészt a „létminimum alatt élők” címkével illetett csoport így kezelhetetlenül heterogén, és ez nem járul hozzá a legtöbb gondoskodást igénylő rétegek problémáinak sem a megértéséhez, sem a kezeléséhez.

Ezért a hivatal új névvel és új tartalommal a mai magyar társadalomhoz inkább illeszkedő abszolút szegénységi mutatót tervez – derül ki a kiadványból.

A számításokat idén még elvégezték: 2014-ben a létminimum az aktív korú egyfős háztartásban 2014-ben havonta 87 351 forint volt, az egy évvel korábbi érték 99,8%-a – ami jóval meghaladja a nettó minimálbért. 

Egy fő egy gyermekkel 144 129 forint, két fő egy gyermekkel 209 642 forint, két fő két gyermekkel 253318 forint jövedelemet igényelne legalább ahhoz, hogy alapvető szükségleteit kielégíthesse.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 7.

Az Európai Unió és a munkajog – jogalkotás és joggyakorlat

A Wolters Kluwer Hungary 21. alkalommal rendezte meg a munkajoggal foglalkozók elsőszámú szakmai találkozóját, a Magyar Munkajogi Konferenciát 2024. októberében. Uniós csatlakozásunk 20. évében a szakmai program fókuszában az uniós jog magyar jogalkotásra és joggyakorlatra gyakorolt hatása állt.

2024. december 5.

Adóváltozások 2025-ben: Mire érdemes figyelni az új évben a könyvvizsgálói szemmel

Új év, új adótörvények – ahogy az ünnepi szezon közeledtével már megszokhattuk, ez az időszak korai „karácsonyi ajándékként” friss adószabályokat is hoz. Cikkünkben áttekintjük a 2025-ös adócsomag legfontosabb változásait, hogy Ön is időben kicsomagolhassa ezeket a „meglepetéseket”. Segítünk felkészülni, hogy az új évben magabiztosan és jól tájékozottan vághasson bele a teendőkbe!