Vendégmunkásokat akar az MGYOSZ


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) kidolgozott egy javasalatot az egyre súlyosbodó munkaerőhiány leküzdésére. Ennek egyik része a kulturálisan beilleszthető, szakképzett vendégmunkások bevonása – írja az Index. 


A gyáriparosok szerint a probléma sokrétű. Egyrészt a munkaerőpiacra belépő generációk kisebb létszámúak, mint az onnan kilépők, gyorsul a munkavállalási célú kivándorlás, ezzel párhuzamosan ugyanakkor a hazai vállalkozások nagy része nemzetközileg nem versenyképes, gyenge a technológiai és a munkaszerzvezés színvonaluk, ezért nagy a munkaerőigényük. 

Egyes ágazatokat kiemelten sújt a szakképzett munkaerő hiánya, ilyen például az idegenforgalom, a vendéglátás, az építőipar, vagy az IT-szektor. Szintén probléma, hogy csökkent az álláskeresők száma is, ráadásul ezek nagy része nem rendelkezik képzettséggel, ezért a versenyszférában nehezen tud elhelyezkedni. 

Még ennél is súlyosabb gondot jelent, hogy romlik a munkaerő minősége és az oktatás színvonala is, amit például jól jelez a Pisa felmérések romló eredménye. 

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

A gyáriparosok szerint a cél a negatív trend megállítása és lassú megfordítása lehet és ezen átmeneti időszak alatt minden lehetséges módon kezelni kell a munkaerőhiányt annak érdekében, hogy a gazdaság működőképes maradjon. 

Az MGYOSZ ezért többek között a kulturálisan beilleszthető, szakképzett, nagyjából 250 ezer fős külföldi munkaerő bevonását, a reálbérek differenciált, a vállalkozások jövedelemtermelő képességével összhangba hozott emelését, a munkáltatói terhek csökkentését, a közmunka programban foglalkoztatottak egy részének a vesrenyszférába történő átsegítését, a belföldi mobilitás élénkítését, a képzések fejlesztését és a költségvetési szférában dolgozók számának csökkentését javasolja – írja az Index


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A tavalyi év végéhez képest jobban aggódnak a munkahelyükért a magyar munkavállalók

Előző évhez képest minimálisan ugyan, de kissé visszaesett a magyar munkavállalók optimista percepciója az aktuális munkahelyük fennmaradásával kapcsolatban, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. Az első negyedévben végzett felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt érzékelhetően lecsökkent az az időtáv, amelyet a megkérdezettek szerint a háztartásuk át tudna vészelni egy esetleges állásvesztés esetén.

2024. április 30.

A kollektív szerződést az a szakszervezet is felmondhatja, amelyik részt sem vett a megkötésében?

Korábban írtunk már az Alkotmánybíróság egy határozatáról, amelynek nyomán megváltozott a munka törvénykönyvének a kollektív szerződés módosítását érintő rendelkezése. A változás értelmében a kollektív szerződés módosításakor aláíró félként járhat el az a szakszervezet is, amelyik egy már meglévő kollektív szerződés hatálya alatt teljesíti a kollektív szerződés megkötésére való jogosultsághoz szükséges feltételt. Kérdésként merül fel ugyanakkor, hogy az ilyen szakszervezet vajon a kollektív szerződés felmondásának jogát is megkapja-e.

2024. április 26.

Nőtt a munkanélküliség

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).