Viták a szabadságolás körül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cikkünkel a szabadság témakörét felölelő sorozatunk végére érünk. Az elméleti háttér ismeretének birtokában mostanra nem maradt más hátra, mint, hogy a szabadság kiadása kapcsán kialakult bírói gyakorlatból szemezgessünk egy kicsit.


Lássunk tehát néhány olyan, a szabadságok témakörében kialakult vitát, melyek rendezése végül bírói útra kényszerült!

Az első példa azt a meglehetősen kényes esetet érinti, amikor a munkáltató a munkavállaló szabadság iránti igénybevétele iránti kérelmét elfogadja ugyan, de azt közvetlenül a szabadság megkezdése előtt visszavonja. Konkrét esetben a munkavállaló a munkáltató intézkedése ellenére nem jelent meg munkavégzésre, mely lépését a munkáltató rendkívüli felmondással szankcionálta.

Az alábbiakban látni fogjuk, hogy az ehhez hasonló esetekben különösen fontos a munkahelyen való megjelenés elmulasztása miatt történt rendkívüli felmondással kapcsolatos, minden lényeges körülmény vizsgálata.

Részletesen:

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a munkavállaló (felperes) munkaviszonyát a munkáltató (alperes) rendkívüli felmondással szüntette meg, a következő okokból:

A felperes fizetett szabadságot kért, amelyet munkahelyi vezetője nem engedélyezett részére a határidős munka befejezése előtt. A munkavállaló ennek ellenére az általa igényelt szabadság első napján nem jelent meg, így távolmaradását igazolatlan hiányzásnak minősítette a munkáltató, majd rendkívüli felmondással megszüntette a munkaviszonyt.

A munkavállaló rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt élt keresettel.

Az első fokú bíróság megállapította, hogy a munkaviszony-megszüntetés jogellenes volt, és a munkáltatót ennek megfelelően marasztalta.

A másodfokú bíróság fentiekkel ellentétesen döntött, arra hivatkozva, hogy a bizonyítékok mérlegelése alapján egyértelműen megállapítható volt, hogy a munkavállaló ellenszegült a munkáltatói utasításnak, így a rendkívüli felmondás tartalma a bíróság álláspontja szerint bizonyítást nyert.

A Legfelsőbb Bíróság végül úgy érvelt, hogy – az  akkor hatályos – Munka Törvénykönyve (a továbbiakban: Mt.) szabályozása értelmében az alapszabadság ¼ részét (ez a mérték a jelenleg hatályos szabályok szerint hét munkanap) a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Egyebekben a szabadság kiadásának időpontját – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató határozza meg. Emellett a törvény lehetőséget biztosít a munkáltatónak arra is, hogy rendkívül indokolt esetben a szabadság kiadásának már közölt időpontját megváltoztassa, ez esetben azonban a munkavállaló részére kártérítés, illetve felmerült költségeinek megtérítése jár. (Bővebben lásd a cikksorozat első részében.)

A bíróság azt is megállapította, hogy a felek által nem volt vitatott, hogy a felperes több hónappal korábban jelezte munkáltatójánál a szándékát, miszerint adott időtartamban szabadságot kíván igénybe venni, hogy családjával egyhetes nyaralását tölthesse.

Az is peradat, hogy erre előzetesen az engedély részére megadásra került, és a munkáltató csupán a szabadság megkezdése előtt néhány nappal tájékoztatta a munkavállalót az engedély visszavonásáról.

Döntésében a Legfelsőbb Bíróság az akkor hatályos Mt. azon rendelkezésére hivatkozott, mely szerint a munkáltató köteles a munkát úgy megszervezni, hogy a munkavállaló a munkaviszonyból eredő jogait gyakorolhassa, kötelezettségeit teljesíteni tudja. Ebből következően a munkáltató és a munkavállaló a jóhiszeműség és tisztesség követelményeinek megfelelően kölcsönösen együttműködve köteles eljárni. Kimondta, hogy a következetes ítélkezési gyakorlat szerint a munkaviszonyban álló egyik fél jogával a másik fél érdekeit figyelembe véve úgy élhet, hogy azzal a másiknak indokolatlanul hátrányt ne okozzon, a saját korábbi magatartásával való szembekerülést mellőzze. Az ennek nem megfelelő joggyakorlás meg nem engedett és a törvény védelmében nem részesül.

A megismételt eljárás vonatkozásában az alábbi kérdéseket látta a bíróság tisztázandónak:

  • elsődlegesen tisztázni kell, hogy a felperes a perbeli évben vett-e már igénybe szabadságot, vagy a jogszabály alapján megállapított hányaddal még szabadon rendelkezhetett.
  • Meg kell állapítani ezen túl, hogy az alperes által vállalt határidős munka volumene, valamint a teljesítési határidő hogyan alakult, illetve
  • vizsgálni kell, hogy a felperes távollétében milyen módon történt meg helyettesítése,
  • az is vizsgálandó, hogy bármilyen hátrány érte-e a munkáltatót, illetve
  • a felperes rendelkezett-e olyan speciális képzettséggel, vagy szakismerettel, amely ezen rövid idő alatt is a munkavégzését feltétlenül szükségessé tette.
  • A körülmények értékelése során nem elhanyagolható az sem, hogy a felperes csupán öt nap szabadság engedélyezését kérte, amellyel a munkáltató jóval (hónapokkal) előre számolhatott.
  • Összefoglalva: a bíróságnak azt kell megvizsgálnia, volt-e a visszavonásnak alapos oka?

Mindezen bizonyítás lefolytatása után lehet megállapítani a munkáltatói magatartás tükrében, hogy a felperes kötelezettségszegése megalapozott-e rendkívüli felmondást.
(BH 307/2007.)

Fenti eset kitűnően példázza, hogy az eset összes körülményének vizsgálata az első ránézésre még akár egyszerűen megválaszolható kérdéseket is különféle megvilágításokba helyezheti.

Egy másik esetben a munkavállaló adott nap reggelén bejelentette, hogy másnaptól szabadságra szeretne menni, összesen négy munkanapot kíván kivenni. A munkavállaló a szóbeli kérelmét a gyakorlatnak megfelelően közvetlen munkahelyi felettesénél terjesztette elő, aki erről az arra illetékes személyt tájékoztatta.

A munkavállaló a nap folyamán többször érdeklődött közvetlen felettesénél az iránt, hogy a szabadság engedélyezése megtörtént-e, az erre vonatkozó iratot kiállították-e, illetve megtörtént-e annak a portára való megküldése.

A munkáltató az igény bejelentésének napján a munkavállaló szabadság iránti kérelméről nem döntött, sem a szabadság kivételének megtagadásáról, sem annak engedélyezéséről nem tájékoztatta sem a közvetlen felettest, sem a munkavállalót.

Munkajogi kiskönyvtár csomag

A Munkajogi kiskönyvtár sorozat 2014-ben megjelent kötetei csomagban 20% kedvezménnyel kaphatók. A csomag A munka díjazása; A munka és a pihenőidő szabályai; A munkaviszony megszűnése és megszüntetése című kiadványainkat tartalmazza.

 

Bővebb információk és megrendelés itt.

A munkaidő végeztével a munkavállaló elhagyta munkahelyét, majd másnaptól kezdődően – az általa előre jelzett, a szabadság kezdő napjaként megjelölt időpontban – munkavégzésre a munkáltatónál nem jelent meg, a jelzett időszak alatt az alperesi munkáltató részéről senki nem kereste. A munkáltató végül rendkívüli felmondásával megszüntette a munkavállaló munkaviszonyát, arra hivatkozva, hogy a munkáltató a szabadságot nem engedélyezte

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a perben az alperesi pozícióban álló munkáltatót terhelte annak bizonyítása, hogy a rendkívüli felmondásban foglalt indok valós és okszerű, illetve, hogy a szabadság kivétele (kiadása) körében az együttműködési kötelezettségének eleget tett. A munkáltató távollétekkel kapcsolatos utasításából azonban nem volt megállapítható, hogy a szabadság iránti kérelmeket milyen módon kellett a munkáltatónál előterjeszteni.  (Az említett utasításról emellett megállapítható volt, hogy azt az alperes a munkavállalókkal írásban nem közölte.)

Az utasítás nem tartalmazott egyértelmű szabályozást arra nézve, hogy a szabadság engedélyt kinek, és kinek a közreműködésével, milyen formában (írásban, szóban), milyen határidőben kell előterjeszteni, valamint azt sem, hogy az engedélyezésről ki, kinek a közreműködésével, milyen formában, milyen határidőben tájékoztatja a kérelmezőt. A nem egyértelmű gyakorlat eredményezte azt, hogy a munkáltató hallgatása alapján a munkavállaló úgy tekintette, hogy a szabadság kivételének nincs akadálya.

Az elfogadott gyakorlat szerint a szabadságengedély kitöltése után annak elfogadására napokkal később is sor kerülhetett.  Az első fokú bíróság a rendkívüli felmondás jogellenességét állapította meg.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint mindemellett a felperes alappal hihette, hogy részére a munkáltató a szabadság kiadását engedélyezte, hiszen az alperesnél kialakult gyakorlat szerint szóbeli bejelentés alapján is engedélyezték a szabadság kivételét.

A vonatkozó munkáltatói utasítás hiányos volt, nem teljes körűen rendezi a szabadság kiadás rendjét. A munkáltató abban csupán azt határozta meg, hogy ki az, aki a szabadságot engedélyezheti, ezen túlmenően egyéb rendelkezést az utasítás nem tartalmazott. Súlyos kötelezettségszegés tehát a munkavállaló részéről nem volt megállapítható.

A Legfelsőbb Bíróság végül kimondta, hogy a munkavállaló – akinek szabályosan előterjesztett kérelmére válasz nem érkezett – joggal hihette, hogy az engedélyt a munkáltatójától megkapta. Ezt támasztotta alá egy tanúvallomás is, mely szerint „a gyakorlat egyértelműen az volt, hogy amennyiben nem tiltják meg a szabadság kivételét, akkor az engedélyezettnek tekinthető”.

A felperes kérelmére az alperes nem válaszolt, a munkavállaló pedig a korábbi gyakorlat szerint értékelte úgy, hogy az engedélyt megkapta.

A munkáltató nemcsak nem reagált a munkavállalói igényre, hanem a távollétet észlelve meg sem kísérelte annak okát tisztázni. A munkáltató felróható magatartása mellett pedig nem hivatkozhat a felperes együttműködési kötelezettségének megsértésére – érvelt a Legfelsőbb Bíróság.
(Kúria Mfv.10442/2010/8.)

Fenti esetből kitűnik, hogy sokszor rendkívüli jelentőséggel bír a munkáltatónál kialakult gyakorlat. Az is leszűrhető az esetből, hogy nagyon fontos a munkáltatónál szabályzatban rendezni a szabadságkiadás rendjére vonatkozó, egyértelmű szabályokat, illetve ehhez kapcsolódik a szabályzat megfelelő kihirdetése, a munkavállalók részére megfelelő módon történő közzététele, hozzáférhetővé tétele. Végül láthattuk, hogy felmerülhet a munkáltató felróható magatartása a távollét oka tisztázásának elmulasztása körében.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.