Az NFÜ utólag vizsgálja az offshore pályázókat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség visszamenőlegesen ellenőrzi, hogy a 2007 és 2013 között megkötött támogatási szerződések kedvezményezettjei milyen tulajdonosi háttérrel rendelkeznek.


A kormány 2006. július elsején hozta létre a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget (NFÜ) a Nemzeti Fejlesztési Hivatal jogutódjaként a hosszú és középtávú fejlesztési és tervezési feladatok, az Európai Unió pénzügyi támogatásainak igénybevételéhez szükséges feladatok ellátására.

Az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. Rendeletet több alkalommal módosították. Egy ilyen jogszabályra mindig azért van szükség, hogy meghatározza a miniszterek hatáskörét. Akit ez érdekel, meg tudja nézni a rendeletben.

2013. július 31-i hatályba lépéssel is módosította a 271/2013. (VII. 15.) Korm. rendelet az említett jogszabályt. A módosítás alapján ezen időponttól kezdődően a miniszterelnök irányítja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget. A miniszterelnök a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség irányítását a Miniszterelnökséget vezető államtitkár útján látja el.

A kormányrendelet alapján a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a felelős az európai uniós fejlesztési források felhasználásához kapcsolódó fejlesztéspolitikáért, összehangolja a központi államigazgatási szervek európai uniós támogatási forrásokból finanszírozott országos szintű fejlesztéssel kapcsolatos tevékenységét, és követelményeket dolgoz ki a támogatáspolitikai intézkedésekhez.

A feladatai közé tartozik az európai uniós fejlesztési források felhasználásához kapcsolódó fejlesztéspolitikai programok végrehajtására javasolt intézkedések hatásainak nyomon követése is, melyről tájékoztatja a kormányt. Előkészíti az európai uniós fejlesztési források felhasználásához kapcsolódó kormányzati döntések végrehajtását szolgáló szabályozásokat, biztosítja az ágazati és területi szereplők közötti koordinációt. Emellett ellátja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a közreműködő szervezetek döntéseivel összefüggésben kezdeményezett jogjogorvoslati eljáráshoz kapcsolódó feladatokat, és ellátja Nemzeti Fejlesztési Ügynökség irányításával összefüggő feladatokat, gyakorolja az ahhoz kapcsolódó hatásköröket.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetésével kapcsolatos feladatokat a Miniszterelnökséget vezető államtitkár kormánybiztosként látja el 2013. augusztus 1-től. Gyakorolja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökének teljes hatáskörét. Az erről szóló kormányhatározat szerint a kormánybiztos tevékenységét a miniszterelnök irányítja.

A nemzeti fejlesztési miniszter a jövőben nem felel az európai uniós fejlesztési források felhasználásáért, csupán a többi fejlesztésért.

Céginfo.hu – az üzleti információ

Ha szeretne részletesebb információhoz jutni meglévő vagy leendő üzleti partnereiről, üzleti érdekeltségeikről, pénzügyi helyzetükről, akkor látogasson el a ceginfo.hu oldalra!

A saját igényei alapján kiválasztott előfizetési modulokat itt rendelheti meg

Mindezekből leszűrhető, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség működése már teljes egészében a Miniszterelnökség irányítása alá tartozik.
Egy sajtótájékoztatón bejelentették, hogy szeptembertől új eljárási rendet kell bevezetnie az NFÜ-nek. Elhangzott az is, hogy fel fogják mérni azt is, hogy a 2007 és 2013 között megkötött pályázati szerződések kedvezményezettjei milyen tulajdonosi háttérrel rendelkeznek.

A vállalkozásoknak arra kell számítaniuk, hogy minden, 2007 óta uniós pályázaton támogatást nyerő levelet kap a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől. A hírek szerint egyes cégek már meg is kapták. Ez a levél egy felszólítást tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a sikeres pályázó töltsön ki egy nyilatkozatot arról, hogy kik a pályázó társaság tulajdonosai.

A sajtótájékoztató szerint azt kívánják felmérni, hogy hány offshore tulajdonossal rendelkező cég kapott 2007 és 2013 között európai uniós támogatást.

A nyilatkozattal a pályázóknak azt kell bizonyítaniuk, hogy átlátható társaságok, vagyis hogy világos tulajdonosi szerkezettel rendelkeznek. A szöveg szerint fel kell tüntetni mindenkit, aki legalább 25 százalékos tulajdonosi részesedéssel bír a pályázó társaságban. A nyolcoldalas kérdőívet a kézhezvételtől számított nyolc napon belül kell visszaküldeni.

Azonnal eláll visszamenőlegesen a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség azoknak a folyamatban lévő uniós projekteknek a kifizetésétől, amelyek kedvezményezettjei nem nyújtanak be határidőre átláthatósági nyilatkozatot, vagy nem felelnek meg az alkotmányban rögzített átláthatósági követelményeknek nyilatkozta a sajtónak a Miniszterelnökséget vezető államtitkár.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

2024. első három negyedévében a közép- és kelet európai befektetési volumen mintegy 24%-kal nőtt éves szinten

A közép- és kelet európai (CEE) befektetési volumen 2024 első három negyedévében elérte az 5 milliárd eurót, ami éves szinten 24%-os növekedést jelent. Ez összhangban áll az európai és globális piacok fellendülésével a 2023 utáni lassulást követően. Az év végi volumenek elérhetik a 7–7,5 milliárd eurót, ami még így is körülbelül 30%-kal marad el a 10 éves átlagtól – derül ki a Colliers legfrissebb „Q1-Q3 CEE Investment Scene” című regionális jelentéséből.

2024. november 27.

Félmillió alá csökkenhet a cégek száma

A társas vállalkozások száma két éve csökken, idén októberig közel 23 ezerrel lett kevesebb, és mára alig haladja meg a félmilliót. Az új cégek alapítása idén 20 ezer alatt maradt, ami közel ezerrel kevesebb, mint tavaly, míg a megszűnések száma közelíti a 30 ezret. Az új kényszertörlési és az előzmény nélküli felszámolási eljárások száma növekedett az előző évhez képes.

2024. november 27.

Az UniCredit Bank is áthárítja februártól a tranzakciós illeték emelését

Most közzétett hirdetménye szerint az átutalásokra, csoportos beszedésekre egy plusz díjat vezet be 2025. február 1-től az UniCredit Bank az Ikon Plusz számlacsomagjában, a megemelt pénzügyi tranzakciós illeték miatt. Az állami elvonás megemelkedésének dacára megmarad ugyanakkor a Mobil Aktív Plusz számla korlátlanul díjmentes átutalási lehetősége mobilapplikációval – értesült a BiztosDöntés.hu.