Így állítsuk össze a kiegészítő mellékletet (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A számviteli beszámoló kiegészítő mellékletének összeállításához és teljességének megítéléséhez nyújt segítséget legfrissebb számában a Számviteli tanácsadó. A szaklap 2018/5-ös számát itt rendelheti meg.


A számviteli beszámolónak a vállalkozások vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről, annak változásairól a tényleges körülményeknek megfelelő megbízható és valós képet kell biztosítania az érdekhordozók (a tulajdonosok, a befektetők, a hitelezők stb.) számára. A valós és hű kép kialakítását és megítélését segíti elő a kiegészítő melléklet, amely a mérleg és eredménykimutatás adatait nemcsak kiegészíti és továbbrészletezi, hanem további információkat, adatokat és értékeléseket tartalmaz. A valós és hű kép biztosítása érdekében a könyvvizsgálónak a beszámoló felülvizsgálata során a beszámoló részét képező kiegészítő mellékletet, annak adattartalmát is ellenőriznie kell. A Számviteli tanácsadó legfrissebb számában induló sorozat a kiegészítő mellékletről a vállalkozások és a könyvvizsgálók részére nyújt segítséget a melléklet összeállításához, valamint teljességének megítéléséhez.

A függetlenség elengedhetetlen a könyvvizsgálat megfelelő végrehajtásához. A Függetlenség a könyvvizsgálatban című írás szerzője a függetlenséget veszélyeztető tényezők közül a könyvvizsgálói szolgáltatáson kívül nyújtott egyéb szolgáltatások és a könyvvizsgálati díj könyvvizsgálatra gyakorolt hatását veszi górcső alá, és bemutatja a területre vonatkozó szabályozást is.

A Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) az éves fejlesztési folyamat (Annual Improvement Process) során rendszeresen felülvizsgálja a standardokat és apróbb, nem sürgető, de szükséges módosításokat eszközöl azokon, beleértve a kapcsolódó következtetések alapjait (Basis for Conclusions), valamint az alkalmazási segédleteket, illusztratív példákat is. Emellett szükség szerint egyéb standardok módosítására, új értelmezések kibocsátására is rendszeresen sor kerül a standardalkalmazók visszajelzései alapján. A szaklap most induló, a Változások az IFRS-ekben 2017-bencímet viselő cikksorozata a 2017 során közzétett kisebb módosításokat mutatja be röviden.

A Diákok munkavállalására vonatkozó részletszabályozás című cikk szerzője a diákok foglalkoztatásának legfontosabb szabályozási kérdéseinek és az ezzel kapcsolatos adózási szabályoknak az összefoglalására vállalkozott. Kitér a diákok rendelkezésére álló munkavállalási lehetőségek formáira és felhívja a figyelmet az ezzel kapcsolatos adózási kérdésekre is.

A Számviteli tanácsadó 2018/5-ös számát itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 21.

Sokaknak nem lesz kötelező, de mégis megéri folytatni_Niveus

Egy várható törvénymódosításnak köszönhetően felemelhetik a könyvvizsgálati kötelezettek árbevételi határát 600 millió forintra a 2025-ről készült beszámolókra vonatkozóan, ami miatt sok cég fog kiesni ebből a kötelezetti körből. Ez elsőre talán örömteli hírnek tűnhet, hiszen a könyvvizsgálat költséget és időráfordítást jelent a vállalkozásoknak. Azonban a könyvvizsgálatnak vannak olyan pozitívumai, amelyek miatt érdemes átgondolni a most kiesett cégeknek is az audit folytatását.

2024. október 10.

Helyesbítő számla és a felszámolás

Cikkünkben egy megtörtént esetet mutatunk be számlázás témakörében. A tényállás a következő: az egyik adóalany az általa teljesített, ingatlanértékesítésre irányuló ügylet kapcsán tévesen áfát számított fel. Az adóalany az ügyletről kiállított számlát helyesbítette, ugyanakkor a helyesbítő számlának az adóalany partneréhez (továbbiakban: partner) történő eljuttatása minden bizonnyal nem fog sikeresen megvalósulni, mivel a partner felszámolási eljárás alatt áll.