Így változott a számviteli törvény (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A számviteli törvény friss változásairól, az új iratmegőrzési szabályokról és a vezető tisztségviselők felelősségének új szabályairól tájékozódhat a Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2019/2-es számából.

Mint minden évben, 2018-ban is több ponton módosították a számvitel törvényt. A módosítások elsősorban pontosításokat, kiegészítéseket tartalmaznak, amelyek részben a jogszabályi környezet változásainak a számviteli törvény előírásain történő átvezetését szolgálják, részben a gyakorlati végrehajtást segítő, egyértelműsítő szabályokat jelentenek. A Számviteli tanácsadó legfrissebb számából teljes körűen tájékozódhat a változásokról.

A szaklap az iratok megőrzési idejéről szóló szabályokat is bemutatja, példákon keresztül. A téma aktualitását az adja, hogy 2018. december 23-ától hatályos a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény új rendelkezése a bér és a munkaügyi iratok kötelező megőrzéséről szól. Az adózás rendjéről szóló törvény szerinti irat fogalmát pontosan kell ismerni ahhoz, hogy tudjuk, mire vonatkoznak a megőrzési szabályok. A Példák megőrzési időkre című cikk szerzője rávilágít az összefüggésekre.

Számviteli tanácsadó előfizetés

A Számviteli tanácsadó jól hasznosítható gyakorlati ismereteket és hasznos információkat nyújt a könyvelői munka során felmerülő problémák és kérdések gyors megoldásához. Minden lapszámban megjelenik egy-egy nagyobb terjedelmű, egy adott témát részletesen körüljáró cikk, továbbá több tömör, 4-5 oldalas összefoglaló írás. A cikkek mellett számviteli példák kidolgozásával, technikai információkkal és rendszeres szakkönyvajánlóval támogatjuk olvasóink munkáját.

További információ és rendelés >>

A kutatás-fejlesztési tevékenység támogatására az Európai Unió közvetett támogatásokat, adóösztönzők bevezetését ajánlja a tagállamoknak. Magyarországon régóta van igénybe vehető kedvezmény ezekre a tevékenységekre, amelyek a nyereségadókat csökkentik. Sokáig a társasági és iparűzési adóalapját, illetve az innovációs járulék alapját csökkentették a kutatás-fejlesztés közvetlen költségei. A szaklap Szociális hozzájárulási kedvezmények K+F tevékenységekhez című cikkéből részletesen megismerheti a hatályos szabályozást.

A kényszertörlési eljárások eddig mindenképpen a vezető tisztségviselők eltiltásához vezettek. A 2019. január 1-jétől hatályos új rendelkezések lehetőséget adnak a kimentésre, illetve az eltiltás ideje lehet öt évnél rövidebb is. A részletekről a Fellélegezhetnek a vezető tisztségviselők című írásból tájékozódhat.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 21.

Sokaknak nem lesz kötelező, de mégis megéri folytatni_Niveus

Egy várható törvénymódosításnak köszönhetően felemelhetik a könyvvizsgálati kötelezettek árbevételi határát 600 millió forintra a 2025-ről készült beszámolókra vonatkozóan, ami miatt sok cég fog kiesni ebből a kötelezetti körből. Ez elsőre talán örömteli hírnek tűnhet, hiszen a könyvvizsgálat költséget és időráfordítást jelent a vállalkozásoknak. Azonban a könyvvizsgálatnak vannak olyan pozitívumai, amelyek miatt érdemes átgondolni a most kiesett cégeknek is az audit folytatását.

2024. október 10.

Helyesbítő számla és a felszámolás

Cikkünkben egy megtörtént esetet mutatunk be számlázás témakörében. A tényállás a következő: az egyik adóalany az általa teljesített, ingatlanértékesítésre irányuló ügylet kapcsán tévesen áfát számított fel. Az adóalany az ügyletről kiállított számlát helyesbítette, ugyanakkor a helyesbítő számlának az adóalany partneréhez (továbbiakban: partner) történő eljuttatása minden bizonnyal nem fog sikeresen megvalósulni, mivel a partner felszámolási eljárás alatt áll.