Számlaadatexport funkcióval bővült az online számla rendszer


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Új funkcióval, a számlaadatexporttal bővült június közepétől az online számla rendszer: a már jelentett kimenő és bejövő számlák adatait három nyelven, Excel-formátumban (xlsx) le lehet tölteni és menteni – hívja fel a figyelmet a NAV.

Az adóhatóság közleményében ismerteti: az immár egyéves online számlaadat-szolgáltatás bevezetésekor fontos szempont volt az is, hogy lehetőséget teremtsen a vállalkozásoknak saját feldolgozási folyamataik optimalizálására. A NAV számos javaslatot kapott a vállalkozásoktól, fejlesztőktől, amelyek között ismétlődően előkerült a számlaadatok exportja.

A most bevezetett szolgáltatás elsősorban azokat a jogkövető adózókat támogatja, akik szeretnének meggyőződni üzleti partnereik jogkövetéséről, fizetés előtt ellenőriznék, hogy bejelentették-e a számlát a NAV-hoz. A szolgáltatással a vállalkozás még akkor is ellenőrizheti saját számla adatszolgáltatásait, ha az által használt számlázó program ezt nem támogatná – tájékoztatott az adóhatóság.

Az elkészült Excel-fájlok a számla összes, NAV-hoz beérkezett adatát olyan formában és struktúrában tartalmazzák, hogy nyomtathatók legyenek – jelezték a közleményben.

A NAV a jövőben további szolgáltatások bevezetését tervezi, amelyekkel szintén a jogkövető adózók adminisztrációját csökkentené – közölték.

A számlaadatexport a „kiválasztott számla adatai” képernyőről és a kimenő számla listában található „műveletek” gombbal kezdeményezhető. Az elkészült xlsx formátumú fájl azonnal letölthető az oldalról.

A szolgáltatás technikai részleteiről itt bővebb információ található.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A pénztárérték-változáshoz kapcsolódó adóalap-korrekciók a kisvállalati adóban (I. rész)

Bár a kisvállalati adóban 2017. január 1-je óta már nem a pénzforgalmi szemlélet érvényesül az adóalap meghatározása során, mégis létezik olyan korrekciós tétel, amely a pénzmozgáshoz, a pénztár nyitó és záró értékéhez kapcsolódik, és „páros” formában szerepel a jogszabályban (tehát van adóalap-növelő-, és csökkentő verziója is, a pénztárérték változásának előjelétől függően).

2024. június 14.

KPMG: a mesterséges intelligencia korszakába lép az audit

Valódi forradalmat indít a pénzügyi jelentéstétel és a könyvvizsgálat területén a mesterséges intelligencia: a vállalatok csaknem háromnegyede valamilyen szinten már most is alkalmazza ezt pénzügyi beszámolói elkészítéséhez, és ez az arány három éven belül 99 százalékra emelkedik majd – közölte a KPMG legújabb kutatása alapján pénteken.