A háromszögügyletek alapvető szabályai (1. rész)
A háromszögügylet valójában egy egyszerűsítő szabály, amely három különböző országban működő adóalany termékügyletét egyszerűsíti le oly módon, hogy ne kelljen alkalmazni a láncügyletek során már említett adóregisztrációs szabályokat, és ne legyen szükség a regisztráció miatt belföldi áfát felszámítani, illetve ennek következtében áfát levonásba helyezni (visszaigényelni) a gazdasági szereplőknek.
A háromszögügylet lényege, hogy van három különböző, de uniós országban működő adóalany, akik egy termékügyletet úgy hajtanak végre, hogy két számlázás történik az ügylet során, viszont a termék csak egyszer kel útra az első szereplőtől közvetlenül az utolsó szereplőhöz. Magyarán „A”-szereplő számláz „B”-szereplőnek, illetve „B”-szereplő számláz „C”-szereplőnek, azonban az áru útja „A”-szereplőtől közvetlenül „C”-szereplőhöz vezet.
A már korábban taglalt láncértékesítés szabályai miatt – a fuvarozással érintett termékértékesítés viszonylatának megállapítása után – mindenképpen létrejönne olyan helyzet, hogy valamelyik szereplőnek be kell jelentkezni egy másik ország adóhatóságához, majd ezt követően belföldi áfás számlát kell kiá…