Számlázást érintő érdekességek 2.


Nagy téma a számlázás és kérdésköre, különös tekintettel, hogy a számla a költségelszámolás és így a könyvelés alapja, áfa tekintetében pedig az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele is. Számlázás kapcsán azonban számos kérdéskör, probléma, érdekesség felmerülhet.

Jogszabályi háttér

Számlázás kapcsán igen sok jogszabályt kell tudni és alkalmazni a számlakibocsátónak és a számlabefogadónak is egyaránt. Tudni kell az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa tv.), a társasági adóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (továbbiakban: Tao tv.), a számvitelről szóló 2000.évi C. (továbbiakban: Számv. tv.) törvény ide vonatkozó rendelkezéseit. A közös hozzáadottérték-adó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a számlázási szabályai tekintetében történő módosításáról szóló 2010/45/EK tanácsi irányelvvel összhangban 2013. január elsejével jelentősen módosultak az Áfa tv. számlázásra vonatkozó rendelkezései. Fontos változás, hogy a papíralapú és elektronikus számlákra vonatkozó követelmények egységesek lettek. Számlázás kapcsán nem árt ismerni az elektronikus aláírásról szóló rendelkezéseket, valamint a számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről szóló 23/2014. (VI.30.) NGM rendelet (továbbiakban: NGM rendelet) rendelkezését.

Számlázás kapcsán elsősorban adójogi jogszabály…


Tisztelt Látogatónk! Ez a tartalom vagy funkció csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával.
A tartalom azonnali eléréséhez kérjük, válasszon előfizetést a Wolters Kluwer Hungary Kft. webáruházában.


Kapcsolódó cikkek

2023. április 20.

A háromszögügyletek alapvető szabályai (1. rész)

A háromszögügylet valójában egy egyszerűsítő szabály, amely három különböző országban működő adóalany termékügyletét egyszerűsíti le oly módon, hogy ne kelljen alkalmazni a láncügyletek során már említett adóregisztrációs szabályokat, és ne legyen szükség a regisztráció miatt belföldi áfát felszámítani, illetve ennek következtében áfát levonásba helyezni (visszaigényelni) a gazdasági szereplőknek.

A háromszögügylet lényege, hogy van három különböző, de uniós országban működő adóalany, akik egy termékügyletet úgy hajtanak végre, hogy két számlázás történik az ügylet során, viszont a termék csak egyszer kel útra az első szereplőtől közvetlenül az utolsó szereplőhöz. Magyarán „A”-szereplő számláz „B”-szereplőnek, illetve „B”-szereplő számláz „C”-szereplőnek, azonban az áru útja „A”-szereplőtől közvetlenül „C”-szereplőhöz vezet.

A már korábban taglalt láncértékesítés szabályai miatt – a fuvarozással érintett termékértékesítés viszonylatának megállapítása után – mindenképpen létrejönne olyan helyzet, hogy valamelyik szereplőnek be kell jelentkezni egy másik ország adóhatóságához, majd ezt követően belföldi áfás számlát kell kiá…

2023. április 27.

A háromszögügyletek alapvető szabályai (2. rész)

A háromszögügyletekről szóló előző cikk végén már érintőlegesen foglalkoztunk a háromszögügylet és a láncértékesítés kapcsolatával, amelyből kiderült, hogy a láncértékesítés tekinthető az alapnak, hiszen ez alapján határozzuk meg az ügylet teljesítési helyét, amelyre ráépül a háromszögügylet, mint speciális láncügylet. Azért fontos kiindulni a láncértékesítés szabályaiból, ugyanis a közbenső vevő ez alapján határozza meg, hogy a normál szabályok szerint „A”-szereplő, vagy „C”-szereplő országába kellene beregisztrálnia és adóznia a helyi szabályoknak megfelelően, azonban ha a fuvarozás miatt ez „C”-országra esne, akkor lép be a háromszögügylet egyszerűsítő szabálya, mentesítve „B”-szereplőt adminisztrációs és számlázási többlet-terhek alól.

Amikor a láncügylet és a háromszögügylet kapcsolatát vizsgáljuk, érdemes azt is megemlíteni, hogy a láncügylet több-, sőt sokszereplős ügylet teljesítési helyének meghatározásában nyújt segítséget. A szereplők között lehetnek belföldiek, lehetnek harmadik országos szereplők. Ezzel szemben – nevéből adódóan – a háromszögügyletekben három szereplő van, akik mindegyike eltérő tagállamban mű…

2023. május 4.

A háromszögügyletek alapvető szabályai (3. rész)

Természetesen találunk rendelkezéseket a Közösségen belüli beszerzések teljesítési helye alatt (Áfa tv. 51-52 §), az adómentes Közösségen belüli termékbeszerzések rendelkezései között (91. § (2) bekezdés); az adófizetésre kötelezett meghatározásában termék értékesítése esetén (141. §), valamint a számla adattartalmára vonatkozó rendelkezések között (169. § n) pontja).

Az előbbi törvényhelyek alapján járjuk körbe a háromszögügyletet a különböző szereplői minőségeket kifejezetten magyar adózói szemszögből vizsgálva.

A legegyszerűbb eset az, amikor a magyar adóalany az „A”-szereplő, azaz tőle indul a számlázás, és tőle indul el a termék a végső rendeltetési országba, ami ahogy megismertük más mint a közvetlen vevőjének az országa. Ebben az esetben a magyar „A”-szereplőnek csak azt kell tudni igazolni, hogy az áru elhagyta Magyarország területét és másik Közösségen belüli tagállamba lett leszállítva. Arra azonban érdemes tekintettel lenni, hogy a szállításról vagy „A”, vagy „B”-szereplő gondoskodjon.

Amennyiben a magyar adóalany „B”-szereplőként jár el az ügyletben, akkor a törvény 51-52, 91. § valamint 169. § n) pontjára kell különös figyele…