A hét kérdése: korhatár előtti nyugdíjas táppénz-jogosultsága


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2011. február 9-étől előrehozott öregségi nyugdíjban részesülő személy 2012. március 5-étől megbízási szerződést kötött egy gazdasági társasággal, havi 35.000 forint megbízási díj kikötésével. A reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító életkort csak 2013-ban fogja betölteni. 2012. október 22-étől keresőképtelen állományba kerül. Jogosult-e táppénzre? Milyen összeg alapján és mekkora időtartamig?


2011. december 31-ig az előrehozott öregségi nyugdíj melletti munkavállaló saját jogú nyugdíjasnak minősült, ezért a nyugdíj melletti jövedelméből nem kellett pénzbeli egészségbiztosítási járulékot levonni, így pénzbeli egészségbiztosítási ellátásra sem volt jogosult.

2012. január 1-jétől módosult a korhatár előtti öregségi nyugdíjra jogosultságról szóló jogszabály. Ez az ellátás 2012. január 1-től nem minősül saját jogú nyugellátásnak, ezért a keresetéből le kell vonni 2012. január 1-jétől a 3%-os mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulékot.

Az Eb-törvény 47. § (2) bekezdés f) pontja szerint 2012. január 1-jétől nem jár táppénz a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék és az átmeneti bányászjáradék folyósításának idejére, ide nem értve a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék, illetve az átmeneti bányászjáradék mellett munka alapján járó táppénzt.

Az Eb-törvény 49. §-a szerint a korhatár előtti ellátás mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként többek között csak a korhatár előtti ellátás folyósításának időtartama alatt biztosításban töltött napokat lehet figyelembe venni, vagyis a 2012. március 5-étől megbízási szerződéssel foglalkoztatott időszakot [Tbj. 5 § (1) bekezdés g) pont] 2012. október 22-én kezdődő keresőképtelenség idejére – a betegszabadság lejártát követően – táppénzre jogosult, mivel pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

A táppénz naptári napi átlagának megállapításánál az Eb-törvény 48. §-ában foglaltakat kell alkalmazni.

A kérdést Kosztkó András szakértőnk válaszolta meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Előkerült egy OECD jelentés a tervezett nyugdíj-változtatásról

Meglepte a nyugdíjas szervezeteket az OECD számára szinte titokban, de mindenképpen társadalmi egyeztetés nélkül összeállított nyugdíjreform tervezet, amiből kiderül egyebek között, hogy a kormány jelentősen szigorítaná, sőt akár meg is szüntetné a „nők 40” rendszerét. A napokban napvilágot látott írásban a nyugdíjkorhatár megemelése is reális célként szerepel. A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET) érdemi szakmai párbeszédet követel.

2024. szeptember 27.

Hogy alakul a nyugdíj összege a „nők 40” nyugellátásánál 2024-ben?

Sok hölgy gondolkozik azon, hogy megszerezve a „nők 40” kedvezményes nyugellátására a jogosultságot, mit tegyen: kérje-e még ebben az évben a kedvezményes nyugellátást, vagy várjon még. A döntésre több tényező is befolyással van, nem utolsó sorban a nyugellátás összege.

2024. szeptember 23.

Korhatár előtti ellátás: meddig dolgozhatunk idén?

A leggyakrabban feltett két kérdés, hogy miként lehet dolgozni korhatár előtti ellátás mellett, és hogyan alakul az ellátás összege a nyugdíjkorhatár elérése után. Eloszlatjuk a bizonytalanságokat.