A hét nyugdíjkérdése: megszűnő rokkantellátás helyett mi jár?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Milyen lehetősége van annak a rokkantellátásban részesülő 1953. augusztus 5-én született nőnek, aki 39 évi szolgálati idővel rendelkezik, de a komplex felülvizsgálat eredményeként rokkantsági ellátását megszüntetik?


A 2011. évi CLXVII. törvény 7. §. (1) bekezdése szerint 2011. december 31-ét követően korhatár előtti ellátásra jogosult

  • az, aki 2011. december 31-éig az előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj igénybevételéhez a Tny. 2012. január 1-jét megelőzően hatályos szabályai szerint szükséges életkort betöltötte, és szolgálati időt megszerezte,
  • az az 1953. évben született nő, aki 59. életévét betöltötte és a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-éig legalább 37 év szolgálati időt szerzett.

Az így megállapított korhatár előtti ellátás összegét az öregségi nyugdíjra vonatkozó, a korhatár előtti ellátás kezdő napján alkalmazandó szabályok szerint kell megállapítani.

Tehát az 1953. augusztus 5-én született nő 2012. augusztus 5-től kérheti a csökkentett összegű korhatár előtti ellátásának megállapítását. Csökkentés nélkül akkor lenne jogosult az ellátásra, ha legalább 40 évi szolgálati idővel rendelkezne.

A 40 évnél kevesebb, de legalább 37 év szolgálati idővel rendelkező nők ellátásának összegét a szükséges 40 évhez képest hiányzó szolgálati évek számától függő mértékben és az öregségi nyugdíjra jogosító korhatár eléréséig terjedő idő hosszával arányosan kell csökkenteni.

A csökkentés mértéke az ellátás megállapításának időpontjától az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig terjedő időszak minden 30 napjára, de legfeljebb 1095 napra – 40 év szolgálati időnél

  • 1-365 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében – havi 0,1 százalék,
  • 366-730 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében – havi 0,2 százalék,
  • 731-1095 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében – havi 0,3 százalék.

(2011. évi CLXVII. törvény 7.§ (1) bekezdés b) pont, 8.§ (3) bekezdés.)

A kérdést Póczik Kálmánné szakértőnk válaszolta meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 24.

Mit jelent a nyugdíjelőleg?

Sokaknak nyugdíj-igényük benyújtása után először nyugdíjelőleget állapítanak meg. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) tartalmazza.

2024. június 20.

Hogyan kérhetünk igazolást a szolgálati időről?

Gyakran előfordul, hogy a nyugdíjkorhatár betöltésétől még hosszú évekre lévő személy készülődni kezd a nyugdíjba vonuláshoz, ahogy mondani szokták: összeszámíttatja az éveit. Különösen gyakran teszik ezt azok a hölgyek, akik a nők kedvezményes nyugellátását, a „nők 40”-et tervezik igénybe venni, és egészen pontosan szeretnék tudni, hogy ez mikortól lehetséges számukra.