Adategyeztetési eljárásokat indít az ONYF


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2013. január 1-jétől a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény módosítása következtében megszűnik a szolgálati idő elismerési kérelem. A változással egy időben a fővárosi és megyei kormányhivatalok nyugdíjbiztosítási igazgatóságai 2013. január 1-jétől kezdődően folyamatosan, minden biztosítottra vonatkozóan hatósági eljárást indítanak.


Az egyeztetési eljárás célja, hogy a nyugdíjbiztosítás hatósági nyilvántartásban szereplők biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyairól és kereseteiről, jövedelmeiről tájékoztatást kapjanak, illetve a közölt adatok jóváhagyása esetén megtörténjen azok teljes körű nyilvántartásba vétele. Az eljárás célja továbbá, hogy az esetlegesen hiányos, téves adatok javítására, törlésére, beszerzésére is sor kerüljön – derül ki az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság közleményéből.

Az eljárást hivatalból indítja az ONYF, első körben az 1955 és 1959 között születettek körében: velük 2013. január 1-je és 2014. december 31-e között kerül sor az adategyeztetésre. Az 1960-ban, vagy ezután születettek egyeztetési eljárásai 2015. január 1-jével ötéves korcsoportonként kezdődnek. Az eljárás egy határozattal zárul, amelynek jogerőre emelkedésével az adatok egy végleges adatbázisba kerülnek.

Egyeztetési eljárás kérelemre is indítható, amelyet az ügyfélkapu regisztrációval rendelkező biztosítottak a www.onyf.hu vagy a www.magyarorszag.hu honlapokon az erre a célra rendszeresített nyomtatvány letöltésével nyújthatnak be.

Az egyeztetési eljárás menete

Az eljárás során a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek a hatósági nyilvántartásban szereplő adatokról kimutatást készítenek, amely tartalmazza a nyugdíjazáskor figyelembe vehető valamennyi jogviszonyt, megszerzett szolgálati időt, az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozóan a nyugdíjjárulék-köteles kereseteit, illetve a levont nyugdíjjárulék összegét, továbbá az egyéb szolgálati, jogosultsági időnek minősülő időtartamokat. A kimutatást az előzetes tájékoztatás során az érintettek kérhetik papíron, vagy elektronikusan.

A kimutatás kézhezvételét követő 90 napon belül az abban nem szereplő vagy tévesen feltüntetett adatokra vonatkozóan észrevételt tehetnek a biztosítottak a nyugdíjbiztosítási szerv felé, a helyes adatokat igazoló, alátámasztó dokumentumok megküldésével. A csatolt adatok alapján, a nyugdíjbiztosítási igazgatóság bizonyítási eljárást folytat le, amelynek keretében megkísérli felkutatni a szükséges iratokat, megkeresheti a volt foglalkoztatót, az adóhatóságot, egyéb szervet.

Ezt követően határozattal döntenek az elismerhető szolgálati idejéről és a nyugdíj megállapításánál figyelembe vehető egyéb tényekről, amelyek egyeztetett adatként kerülnek be a nyilvántartásba. A határozat ellen az általános szabályok szerint biztosított a jogorvoslat lehetősége. Amennyiben az előírt határidőn belül a nyugdíjbiztosítási igazgatóság felé nem tesznek észrevételt a biztosítottak, vagy az adatok módosítását, kiegészítését nem kezdeményezik, az illetékes igazgatóság ezt az információt jóváhagyásnak tekinti, és a rendelkezésre álló adatok alapján határozatot hoz.

Az egyeztetési eljárás során az általános ügyintézési határidő 60 nap, amelyet az igazgatási szerv vezetője indokolt esetben – az ügyfél egyidejű értesítése mellett – egy alkalommal legfeljebb 60 nappal meghosszabbíthat.

Bővebb információk a 2013-as nyugdíjszabályokról a Complex Kiadó RODIN Felnőttképzési Üzletágának 2013. január 15-i rendezvényén.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 24.

Mit jelent a nyugdíjelőleg?

Sokaknak nyugdíj-igényük benyújtása után először nyugdíjelőleget állapítanak meg. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) tartalmazza.

2024. június 20.

Hogyan kérhetünk igazolást a szolgálati időről?

Gyakran előfordul, hogy a nyugdíjkorhatár betöltésétől még hosszú évekre lévő személy készülődni kezd a nyugdíjba vonuláshoz, ahogy mondani szokták: összeszámíttatja az éveit. Különösen gyakran teszik ezt azok a hölgyek, akik a nők kedvezményes nyugellátását, a „nők 40”-et tervezik igénybe venni, és egészen pontosan szeretnék tudni, hogy ez mikortól lehetséges számukra.