Az EU frissítette az offshore-országok listáját


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Unió gazdasági és pénzügyi tanácsa (Ecofin) felülvizsgálta az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek uniós jegyzékét.

Az uniós tanács törölte Kajmán-szigeteket és Ománt a listáról. A két ország ugyanis már a közösen kitűzött határidő előtt sikeresen végrehajtotta mindazokat a reformokat, amelyek szükségesek a jó adóügyi kormányzás uniós elveinek való megfeleléshez – közölték.

A listán szereplő Vanuatu, Szamoa, az Egyesült Államok fennhatósága alatt álló Amerikai Szamoa, Trinidad és Tobago, Guam, Fiji (Fidzsi-szigetek), a Virgin-szigetek, Palau, Panama, valamint a Seychelle-szigetek mellé felkerült a Nagy-Britannia tengerentúli területének számító, a Kis-Antillák szigetcsoporthoz tartozó Anguilla, valamint szintén a Karib-térségben található Barbados szigetállam.

Indoklás szerint a két említett ország nem hajtotta végre azokat az adóreformokat, amelyekre kötelezettséget vállalt. Az uniós tanács tájékoztatása szerint a jegyzék azokat az országokat, illetve területeket tartalmazza, amelyek vagy nem folytatnak konstruktív párbeszédet az EU-val az adóügyi irányításról, vagy pedig nem teljesítették határidőre az uniós kritériumoknak való megfeleléshez szükséges reformok végrehajtására tett kötelezettségvállalásaikat.

Azok az országok, illetve területek, amelyek még nem felelnek meg az összes nemzetközi adóügyi standardnak, de kötelezettséget vállaltak reformok végrehajtására, együttműködőnek minősülnek, és az aktuális helyzet áttekintéséről szóló külön dokumentumban szerepelnek. Ezeknél a koronavírus okozta világjárvány miatt a tanács úgy határozott, hogy meghosszabbítja a kötelezettségvállalások határidejét. Döntött arról is, hogy Mongóliát, valamint Bosznia-Hercegovinát eltávolítja a dokumentumból, miután ezek az országok letétbe helyezték az adóügyi kölcsönös közigazgatási segítségnyújtásról szóló OECD-egyezmény ratifikációs okmányait.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Mi lesz a nyugdíjakkal Magyarországon? Célkeresztben a Nők40, a 13. havi nyugdíj és a nyugdíjkorhatár

2023 végére vártuk a kormány által beígért OECD-jelentést a magyar nyugdíjrendszerről. Ez alapján dolgozta volna ki, és bocsátotta volna társadalmi vitára saját nyugdíjtervét a magyar kormány 2024. június 30-ig, amelyet az eredeti tervek szerint 2025. március 31-éig törvénybe is iktatnának. Aztán egyre csak azt hallottuk, hogy nincs szükség semmiféle nyugdíjreformra, hiszen egy 2016-os MNB-tanulmány szerint az akkori nyugdíjrendszer 2035-ig fenntartható. A Portfolio.hu véleménycikke.

2024. október 3.

A nyugdíjmegtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetséges hatásai

A nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználása a pénztártagok hosszútávú érdekeit tudja szolgálni és még a fiatalabb generációk számára is vonzóbbá teheti a nyugdíjpénztári takarékoskodás megkezdését – közölte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) szerdán.