Januártól nyugdíjelőleg, áprilisban végleges határozat
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Minden év elején, így a 2019. január 1. és a márciusi valorizációs szorzószámok közötti időszakban benyújtott nyugdíjigények esetén is nyugdíj előleg megállapítása történik a nyugdíj összegének végleges kiszámításához szükséges valorizációs szorzószámok megjelenéséig.
Más esetekben is, mivel a nyugdíj megállapítása iránti eljárás, amelynek során a nyugdíjjogosultság megállapítása és a nyugdíj összegének kiszámítása is történik sokszor nem egyszerű folyamat, szükség lehet előleg megállapítására
Ennek számos oka lehet, leggyakrabban talán az, hogy a nyugdíj összegének kiszámításához alapul szolgáló jövedelmek, keresetek összegyűjtése során egy régebbi időszakra vonatkozó munkabér beszerzése nehézségekbe ütközhet, például az akkori munkáltató megszűnése miatt. (A nyugdíj összegét az 1988. január 1-től a nyugdíj megállapítás napjáig elért keresetekből kell meghatározni.)
Mindkét féle az esetben, ha a nyugdíjjogosultság megállapítható, nyugdíj előleg folyósítására kerül sor.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 73.§-a szerint, ha a nyugellátásra jogosultság kétséget kizáróan fennáll, a nyugellátás összege azonban a tárgyévi valorizációs szorzószámok hiánya, adatok hiánya vagy egyéb ok miatt az igénybejelentéstől számított 30 napon belül várhatóan nem határozható meg, akkor a rendelkezésre álló adatok alapján az igénylő részére előleget kell megállapítani és folyósítani. A nyugellátás megállapításakor a nyugellátás összegébe a folyósított előleget be kell számítani.
A nyugdíjelőleget határozattal kell megállapítani, korábban ez az intézkedés végzés formájában történt.
A nyugdíjjogosultság megállapításáról szóló hatósági döntés nem csak azt tudja igazolni, hogy a nyugdíjjogosultság fennáll, és nyugdíjelőleg fizetendő, hanem több olyan kérdés rendezésére is módot ad, amely az igénylő számára igen fontos.
Az egyik ilyen nagyon lényeges mozzanat az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság továbbítása az egészségbiztosítási feladatokat ellátó igazgatási szerv felé.
A mási fontos intézkedés az Ellátottak utazási utalványának megküldése a nyugdíjigénylő, immár nyugdíj jogosult részére.
Nagykommentár a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényhez
Önnek ajánljuk ezt a kiadványt, ha munkáltató társadalombiztosítási ügyintézője, vagy más módon vesz részt a nyugdíjbiztosítási jogszabályok alkalmazásában, esetleg csak szeretne többet tudni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszere vonatkozó hatályos rendelkezésekről, amelyeket a mű elsőként mutat be ilyen részletességgel.
Várható megjelenés: 2019. április
További információ >>
Az Ellátottak utazási utalványa alapján a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló 85/2007. (IV.25.) Korm. rendelet szerint évi 16 alkalommal 50%-os mértékű, 2 alkalommal 90%-os mértékű kedvezménnyel váltható menetjegy vasúton, HÉV-en, elővárosi és helyközi autóbuszon, kompon és réven történő utazáshoz. Két 50%-os kedvezmény összevonásával a 90%-os magasabb kedvezmény is igénybe vehető.
Ha a meghatározott számú kedvezményes utazásra jogosító utalvány, amelyet elsősorban hosszabb utazásokhoz célszerű igénybe venni, esetleg nem is lenne nagyon sürgős, rövid távú közlekedéshez egyáltalán nem mindegy, hogy mikortól lehet nyugdíjas bérletet váltani.
Fővárosi viszonylatban megnézve a kérdést a Budapesti Közlekedési Központ honlapján található tájékoztató szerint az Ellátottak utazási utalványa alapján, mint a nyugdíjjogosultságot igazoló dokumentum alapján váltható ki a nyugdíjas bérlet igazolvány. Más, a nyugdíjjal kapcsolatos irat, pl. nyugdíj megállapító határozat, a nyugdíj összegéről szóló igazolás erre nem alkalmas.
Mivel az utalvány a nyugdíj előleg megállapításáról szóló határozat kiadásával együtt megküldésre kerül az érintett jogosult számára, a helyi kedvezményes közlekedési bérlet is kiváltható ettől az időponttól.
A nyugdíjelőleg megállapításáról szóló döntés szerint megkezdődik a nyugdíjelőleg folyósítása is, és a folyósítási törzsszám is kiadásra kerül.
A folyósítási törzsszám rendkívül fontos azonosító a nyugdíj szempontjából.
Amint valamennyi adat rendelkezésre áll a nyugdíj összegének végleges kiszámításához, az erről szóló határozat kiadásra kerül.
Azokban az ügyekben, melyek a tárgyévi valorizációs szorzó számok megjelenésére várnak, vagyis azokban, melyekben az öregségi nyugdíj megállapítása iránti kérelmet a tárgyévi nyugdíj megállapításhoz tartozó valorizációs szorzószámok hatálybalépését megelőzően nyújtották be,az ügyintézési határidő a tárgyév április 15-én jár le, tehát eddig az időpontig a végleges nyugdíj megállapítás megtörténik.