Szolgálati járandóság: így számolható el a családi kedvezmény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2012. január 1-jétől a korhatár előtti ellátást, illetve szolgálati járandóságot a személyi jövedelemadóval megegyező összeggel (16 százalék) csökkentve folyósítja a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság. Tekintettel arra, hogy e két ellátás kívül esik a személyi jövedelemadó rendszerén, ezen csökkentéssel szemben a családi kedvezmény is csak speciális szabályozás alapján számolható el.


Amennyiben az ellátott részére korhatár előtti ellátás/szolgálati járandóságot folyósítanak és gyermeke(i)re tekintettel családi kedvezmény érvényesítésére lenne jogosult, a családi kedvezmény a korhatár előtti ellátás/szolgálati járandóság csökkentése terhére érvényesíthető a Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz benyújtott kérelemben.

Az igényelhető összeg meghatározása során figyelemmel kell lenni arra, hogy ha a magánszemélynek a korhatár előtti ellátás vagy szolgálati járandóság mellett más olyan jövedelme keletkezik, ami az összevont adóalap részét képezi, úgy a családi kedvezmény összegét elsősorban e jövedelem terhére kell érvényesíteni, s csak a fennmaradó rész kiutalása kérhető a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól.

A családi kedvezmény korhatár előtti ellátás/szolgálati járandóság csökkentése terhére történő érvényesítése iránti, a Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz benyújtandó kérelemhez az állami adóhatóság igazolását kell csatolni. Az igazolást az adóhivatal 2013. június 30-át követően (tehát legkorábban július 2-án) állítja ki az ellátásban részesülő kérelmére.

Az igazolás kiállítása iránti kérelem tartalmi elemeit jogszabály határozza meg, a kérelemhez pedig csatolni kell az ellátásban részesülővel közös háztartásban élő házastárs, élettárs közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt hozzájárulását az adótitok kiadásához.

A jogszabályi feltételeknek megfelelő kérelem, illetőleg hozzájáruló nyilatkozat benyújtásának elősegítése érdekében az állami adóhatóság kérelem formanyomtatványt rendszeresített, melynek alkalmazása nem kötelező, de használatával elkerülhető a kérelem vagy a hozzájáruló nyilatkozat hiányossága miatti hiánypótlási eljárás.

A kérelemre kiadott igazolás tartalmazza az ellátásban részesülő és a vele közös háztartásban élő házastárs/élettárs adatait, valamint az általuk benyújtott személyi jövedelemadó bevallás alapján mindazon adatokat, amelyeket a kiutalandó családi kedvezmény összegének megállapítása során a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság figyelembe vesz.

Így az igazoláson fel kell tüntetni az eltartottak adatait, esetleges várandósság tényét, valamint az igénybe vett családi kedvezmény összegét. Erre való tekintettel az igazolás kiadására kizárólag olyan személyi jövedelemadó elszámolás (bevallás, munkáltatói adatszolgáltatás) alapján kerülhet sor, mely ezen adatokat tartalmazza. Ha a magánszemélynek nem volt bevallási kötelezettsége az adóévben, úgy az igazoláson e tényt tüntetik fel.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 24.

Mit jelent a nyugdíjelőleg?

Sokaknak nyugdíj-igényük benyújtása után először nyugdíjelőleget állapítanak meg. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) tartalmazza.

2024. június 20.

Hogyan kérhetünk igazolást a szolgálati időről?

Gyakran előfordul, hogy a nyugdíjkorhatár betöltésétől még hosszú évekre lévő személy készülődni kezd a nyugdíjba vonuláshoz, ahogy mondani szokták: összeszámíttatja az éveit. Különösen gyakran teszik ezt azok a hölgyek, akik a nők kedvezményes nyugellátását, a „nők 40”-et tervezik igénybe venni, és egészen pontosan szeretnék tudni, hogy ez mikortól lehetséges számukra.