Infografika: ennyi a bankkártyás csalás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bankkártyákkal elkövetett visszaélések az összes tranzakcióhoz képest elenyésző számúak. A károkozások javarészt határon átnyúló ügyletekhez, zömmel internetes vásárlásokhoz kötődnek.


A hazai kibocsátású fizetési kártyákkal itthon és külföldön elkövetett visszaélések éves száma – a 2012-ben mért 17 százalékos ugrást követően – tavaly kevesebb mint 1 százalékkal, 13,8 ezer darabra nőtt. Az elkövetési érték viszont fokozatosan csökkenő trendet mutat: a 2011-es 568,4 millió forintról indulva előbb 7 százalékkal, majd az elmúlt évben újabb 3 százalékkal zsugorodott, s 507,9 millió forintot tett ki.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb, 2013. második félévi statisztikái szerint a visszaélések száma 2 százalékkal bővült a megelőző félévhez képest, a visszaélések forgalomhoz viszonyított aránya azonban tovább mérséklődött.

Ebben a 6 hónapban valamivel kevesebb mint 7 ezer visszaélést regisztráltak. Ezek zöme, 71 százaléka, internetes vásárláshoz (valamint postai és telefonos megrendelés útján zajló ügylethez) kapcsolódott; az ezekkel okozott kár 65 százalékot hasított ki a 254,4 milliós féléves summából. Egyaránt ezerhez közelített a hamisított, illetve az elveszett, ellopott kártyákkal okozott visszaélések száma; előbbiekkel csaknem 50 milliós kárt okoztak, utóbbiakkal valamivel kevesebbet.

Amennyiben a tranzakciók iránya felől közelítünk, kitűnik, hogy a károkozás döntő többsége határon átnyúló ügyletekhez kötődik – darabszám és kárérték tekintetében egyaránt 84–85 százalékos a súlyuk. Ennek megfelelően, a belföldi műveletek részesedése – legyen szó a kártyakibocsátó hálózatán belüli, avagy bankközi tranzakciókról – viszonylag csekély.

Összességében is az mondható, hogy a hazai kibocsátású fizetési kártyákkal elkövetett visszaélések nem tekinthetők túl gyakorinak, mint ahogyan az okozott kár sem számottevő. A tavalyi második félévben 166,2 millió (belföldi és külföldi) vásárlás történt bankkártyákkal, ami annyit tesz, hogy egymillió efféle tranzakcióra 42 visszaélés jutott. A vásárlások értéke ugyanekkor 1263,8 milliárd forintot tett ki; ebből kiindulva egymilliárd forintnyi elköltött összegre mintegy 200 ezer forintos kár jut.

BIZALMI VAGYONKEZELÉS – lehetőségek és kockázatok

2014. szeptember 9., Budapest

Bizalmi vagyonkezelés – új jogintézmény

Rejtett számviteli aknák az új Ptk.-ban – bizalmi vagyonkezelés okozta számviteli tv. változás

Bizalmi vagyonkezelés adózása, illetékvonatkozásai

Részletes tematika és jelentkezés >>

A második félév során ATM-ek ellen 20 alkalommal kíséreltek meg fizikai vagy elektronikus támadást, ám ezekkel mindössze 20 ezer forintnyi kár keletkezett. A tavalyi első félév már kevésbé volt szerencsés az automaták tulajdonosai szempontjából: akkor ugyan csupán 13 támadás történt, ám ezekből 16,7 millió forint kár jött össze.


Kapcsolódó cikkek

2023. október 26.

A mesterséges intelligencia a kiberbűnözésnek is lendületet ad

A vitathatatlan előnyök mellett komoly kockázatokkal is jár a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) alkalmazásnak terjedése – áll a brit kormány által csütörtökön ismertetett átfogó szakértői jelentésben. Rishi Sunak miniszterelnök szerint szélsőséges esetekben fennáll annak a veszélye is, hogy az emberiség teljesen elveszíti ellenőrzését az AI-technológia felett.