Infografika: telefon- és nettrendek
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Magyarország a 100 lakosra jutó telefon-előfizetések terén elmarad az uniós átlagtól; a különbség a vezetékes vonalak tekintetében nagyobb, mint a mobil-előfizetések esetében. A visegrádi négyeket vizsgálva vegyes a kép, de például vezetékes internetben egyelőre verjük ezt a mezőnyt. Az InfoTandem heti infografikája.
Mi a közös a finnekben és a lengyelekben? Nos, nyilván több hasonlóságot is lehetne találni, van viszont egy látványos – és némiképp meglepő – azonosság: a telefonálási szokásaik. Persze nem az, amit mondanak, hanem az eszköz, amit igénybe vesznek hozzá. Jelesül, mindkét ország polgárai szinte menekülnek a vezetékes készülékektől. Országaikban tavaly drámai mértékben – 15, illetve 11 százalékkal – zsugorodott a fővonalak száma, így 2013 végén 100 finnből és 100 lengyelből egyaránt már csupán 14 fizetett elő hagyományos telefonra. Ezzel holtversenyben sereghajtók a 28 uniós tagország között. Nem így a franciák; ők bezzeg makacsul ragaszkodnak a jó öreg technológiához; náluk 100 lakosból még mindig 61-hez fut be fővonal (ez világviszonylatban is a 11. legmagasabb), s ezzel vezetik az uniósmezőnyt. Amúgy a németek előtt, ahol 59 a megfelelő adat – derül ki a KSH elemzéséből, amely a Nemzetközi Távközlési Egyesület (International Telecommunication Union – ITU) statisztikáit citálja.
Magyarország a közösségen belül azon szűkös csoportba tartozik – Románia, az Egyesült Királyság, Írország, Málta és Luxemburg társaságában –, ahol tavaly valamelyest még emelkedett is a vezetékes előfizetések száma. Nálunk a fajlagos mutató most 30; ez elmarad a 36 körüli EU-átlagtól, ám jócskán felette van a 21 darabos világátlagnak. Globális szinten egyébként az elmúlt évben 1 milliárd 156 millió bekapcsolt fővonalat tartottak nyilván (1,9 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban), a legtöbbet – 267 milliót – Kínában. Száz lakosra vetítve Monaco áll az élen, 124 (!) előfizetéssel.
Céginfo.hu – az üzleti információ |
Ha szeretne részletesebb információhoz jutni meglévő vagy leendő üzleti partnereiről, üzleti érdekeltségeikről, pénzügyi helyzetükről, akkor látogasson el a ceginfo.hu oldalra!
A saját igényei alapján kiválasztott előfizetési modulokat itt rendelheti meg |
Telefonálni persze kell, s ahol kevés a vezetékes, ott nyilván sok a mobil. És valóban, az uniós versengést a finnek vezetik – 100 lakosra számítva 172 mobiltelefon-előfizetéssel – , a franciák pedig utolsó előttiek; mögöttük már csak Ciprus található. Az EU-ban csupán e két utóbbi országban van 100 alatt a fajlagos mutató (99-es, illetve 97-es értékkel); az átlag 127 körüli. Magyarország 118-as indikátorával a középmezőnyhöz tartozik, az uniós tagok közül a 17. helyet foglalja el. A visegrádi négyek csoportjában e tekintetben nem csak a lengyelek (150), hanem a csehek (131) is előttünk járnak.Egyébiránt mobilból szintén Kínában van a legtöbb: 1 milliárd 229 millió! (Ez 100 lakosra 89-nek felel meg. Utóbbit nézve a szintén kínai igazgatás alá tartozó Makaó az aranyérmes, 304 előfizetéssel.) A EU-ban együttesen 631 millióra rúg ez a szám; a trend emelkedő.
A kommunikáció egyik további csatornája az internet. Itt az előfizetések számáról az OECD-országok esetében rendelkezünk friss összehasonlítható adatokkal. A mobilnet terjedőben van, ám egyelőre a vezetékes megoldások a meghatározóak.Úgynevezett helyhez kötött szélessávú kapcsolata 100 magyar közül 20-nak van (finomabb számítással: 1000 közül 196-nak); ez a 34 tagú országcsoportban 2013-ban a 25. helyre volt elég. Az éllovas Svájc 42-es értékkel dicsekedhet, az átlag pedig 22 körül mozog. Lényegesen előkelőbb a pozíciónk, ha ezen belül csak a kábelkapcsolaton keresztüli netet vizsgáljuk, ahol 6. helyen vagyunk a fejlett országok sorában, a másik összetevő, a DSL kapcsolat szerint viszont csak a 30. pozíció a miénk.