A hét tb-kérdése: szülés gyes folyósítása alatt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mekkora összegű terhességi gyermekágyi segélyre jogosult akinek második gyermeke a gyes folyósítása alatt születik meg és nem rendelkezik tényleges jövedelemmel?


A 2007. július 7-étől jelenleg is biztosítási jogviszonyban álló nő első gyermeke 2009. május 31-én született. A gyermekkel, tgyás-ban, GYED-ben, majd GYES-ben részesült. 2012. május 3-án megszületett a második gyermeke is. 2011. és 2012. évben tényleges jövedelemmel nem rendelkezett. A 2012 évi szerződés szerinti havi munkabére 250.000 Ft. Jogosult-e terhességi gyermekágyi segélyre, és ha igen, mi alapján kell kiszámolni ennek a naptári napi átlagát?

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Eb.tv). 40. § (1) bekezdése szerint terhességi gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és

  • a biztosítás tartama alatt vagy a a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy
  • a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül.

Fentieket figyelembe véve jogosult terhességi gyermekágyi segélyre (tgyás) a szülő nő, mivel rendelkezik 365 nap biztosítási idővel a szülést megelőző két éven belül és a biztosítás tartama alatt született a második gyermeke is.

A gyes megszakításának kérelme után a terhességi gyermekágyi segély összegét, az Eb. tv. 42. § (3) bekezdése valamint a végrehajtási rendelet 26. §-a alapján kell megállapítani. Ha a biztosított az irányadó időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, a terhességi gyermekágyi segély naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembe vételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni.

Mivel itt a szülő nő nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel (hiszen végig gyed-en majd gyes-en volt), a terhességi gyermekágyi segély napi összege a 2012. május 3-án érvényes minimálbér szerint 93.000 Ft x2=186.000 Ft: 30= 6.200 Ft x70%= 4.340 Ft.

(A kérdést Kosztkó András szakértőnk válaszolta meg.)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Így is lehet szolgálati időt szerezni

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Jó tudni, hogy szolgálati időt megállapodással is lehet szerezni.

2024. április 22.

Különleges szabályok a baleseti járadéknál

Nem ritka, hogy üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti táppénz időszakának leteltekor tartós, esetleg maradandó egészségromlás marad vissza. Ha ez az állapot középsúlyosságúnak minősül, a baleseti ellátórendszer keretében baleseti járadék vehető igénybe.