A bankszövetség megtette ajánlatát
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Magyar Bankszövetség delegációja átadta a pénzügyi tranzakciós illetékre vonatkozó koncepcióját a kormány képviselőinek. A tárgyalások a jövő héten folytatódnak, addig a részletekről nem nyilatkoznak.
A Magyar Bankszövetség delegációja átadta a pénzügyi tranzakciós illetékre vonatkozó koncepcióját a kormány képviselőinek, amely mérlegeli a javaslatokat, s a jövő héten folytatódnak a tárgyalások – mondta Gyuris Dániel, a bankszövetség alelnöke, a delegáció vezetője.
Gyuris Dániel ennél többet nem árult el, mondván, a felek megállapodtak abban, hogy amíg a tárgyalások tartanak, annak tartalmáról nem nyilatkoznak. Ezúttal is hangsúlyozta ugyanakkor: fontos lenne, hogy az adó bevezetésekor tiszta vizet öntsenek a pohárba, hogy az ügyfelek számára kiderüljön, abból, amit fizetnek, mi a bankszolgáltatás díja és jutaléka, és mi az, amit az állam számára szednek be a bankok.
Patai Mihály, a szervezet elnöke korábban azt mondta, biztos abban, hogy több tárgyalási fordulóban egyezségre tudnak jutni a kormánnyal. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ragaszkodnak a tavaly decemberi megállapodásban foglaltakhoz, amelyben 2013-ra szektorszinten 60 milliárd forintos teherről állapodtak meg a kormánnyal. „Ez az a felső határ, amit el fogunk tudni tűrni, és ennek mértékében kell tudni megállapodni a kormánnyal” – mondta a bankszövetség elnöke a múlt héten.
A beterjesztett törvényjavaslat szerint a pénzforgalmi illeték a bankokat terhelné. A bankok szerint a jelenlegi magyarországi bankadó 17-szerese az európai átlagnak, de csaknem 50-szerese lenne, ha a törvényjavaslatot a jelenlegi formában fogadnák el.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válasz e heti számában azt mondta: „a pénzügyi tranzakciós illetéknek minden részeleme változhat még, az adófilozófiánk viszont nem. Eltökélt szándékunk, hogy a költségvetés bevételi oldalán forgalmi-fogyasztási adók segítségével megteremtsük a forrásokat az élőmunkát terhelő járulékok jelentős csökkentéséhez”.
(Forrás: MTI)