A befektetőknek tetszik a magyar szigor


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A befektetők átértékelik nézeteiket a közép-kelet-európai térség éllovasának tartott Lengyelországgal kapcsolatban, mert növekszik az államháztartási hiány, a sokáig hátul kullogó Magyarország viszont jó pontokat szerez szigorú költségvetési politikájával a Deutsche Bank egy elemzője szerint.

Angus Halkett elmondta: „”a magyar kormány mindent megtesz a válság mélyülésének elkerülése érdekében, és azért, hogy beinduljanak a reformok, amelyeket az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap is elvár.”” A Deutsche Bank elemzője hozzátette: „”Lengyelország viszont homlokegyenest ellenkező irányba tart.””

A világ legnagyobb devizakereskedő intézményének elemzője szerint a költségvetési szigorral jó pontokat szerző Budapesttel ellentétben a laza költségvetési politikát folytató Varsó kockáztatja a körültekintő, megfontolt pénzügyi lépésekkel szerzett hírnevét.

A lengyel büdzsé hiánya idén 50 százalékkal nagyobb lehet a tervezettnél, ami veszélyezteti a lengyel kormány euró-bevezetési terveit. Jövőre a nemzeti össztermék (GDP) arányában számolt államháztartási hiány Lengyelországban 6,2 százalék lehet, míg a magyar büdzsében 0,6 százalékos többlet keletkezhet, idézi a nemzetközi Gazdasági Fejlesztési és Együttműködési Szervezet (OECD) júniusban megjelent előrejelzését a Bloomberg ügynökség.

A legnagyobb francia bank, a BNP Paribas egy feltörekvő piaci elemzője szerint a két országban megfigyelhető folyamatok a lengyel felől a magyar állampapírok felé billentik a mérleget nyelvét. „”A magyar gazdaság a korábbinál jóval erősebb alapokra épülve kerülhet ki a válságból”” – mondta Bartosz Pawlowski. Hozzátette: „”A lengyel kormány eddigi válságkezelő intézkedései viszont csalódást keltenek. Inkább vásárolnánk magyar állampapírt, mint lengyelt.””

A Bloomberg honlapján szerdán megjelent összeállítás szerint a Lengyelországgal és Magyarországgal kapcsolatos nézetek átértékelődése az adatokban is tükröződik: a lengyel zloty az utóbbi három hónap során 2,5 százalékot erősödött az euróval szemben, a forint viszont 8,5 százalékot, ami az ötödik legjobb teljesítmény a 26 feltörekvő piaci deviza közül, amelyek árfolyam-alakulását követi a gazdasági hírügynökség.

Forrás: Menedzsment Fórum


Kapcsolódó cikkek

2024. október 31.

Adók valorizációja: tiltakozik a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete

A mindenszentek alkalmából bejelentett adóemelések mértékének megállapítása nem függhet a Központi Statisztikai Hivataltól – olvasható a közleményben. Korai még lustaságból automatizmusokat alkalmazni, mert az adóemelés az adóemelés, ahol hatástanulmánynak és társadalmi egyeztetésnek lenne helye. Az adóemelést nem generálhatja a KSH! Ezért az MKOE tiltakozik a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján megállapított adómértékek ellen! Mindeközben hiányzik […]

2024. október 31.

Adócsomag 2025: néhány újabb meglepetés

Az EY szakértői összeállították a legfontosabb újításokat az adócsomagból, olyan várható változásokat szemezgettünk belőle, amelyek eddig nem kaptak figyelmet.

2024. október 31.

Adómentesen nyújtható juttatás lesz az állatkerti belépőjegy

Az állatkertek látogatószámának növelése és a potenciális látogatók ösztönzése érdekében indokolt az állatkerti belépőjegy beemelése az adómentesen nyújtható juttatások körébe – olvasható a kormány által benyújtott adócsomag-javaslatban.