A hét kérdése: készpénzfizetés korlátozása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Amennyiben ugyanattól a szállítótól egy hónapon belül két különböző alkalommal készpénzért vásárolok tűzifát, egyik alkalommal pl. bükkfát, másik alkalommal pedig akácfát és a két teljesítés külön-külön nem, de együtt már meghaladja a 1,5 millió forintot, akkor egy ügyletnek kell-e tekinteni a beszerzést, tehát nem fizethetek készpénzzel?


A fenti példából kiindulva, ha a két ügylet közül az egyik beszerzés adott hónap 30-án történik, a másik pedig a következő hónap 1-jén, tehát két különböző hónapban, de néhány nap eltéréssel, akkor már nem vonatkozik rá a készpénzfizetési korlátozás?

Ha egy számlán belül kétféle ügylet van, egy értékesítés és egy hozzá nem kapcsolódó szolgáltatás, amiből külön-külön egyik sem éri el a 1,5 millió forintot, de a két tétel együtt viszont már meghaladja azt, akkor ez két ügyletnek tekinthető vagy egynek kell tekinteni a készpénzfizetési korlát tekintetében?

Az Art. 2013. január 1-jétől hatályos 38. § (3a) bekezdése alapján pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés – általános forgalmi adó felszámítása esetén az általános forgalmi adóval növelt – ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 1,5 millió forint összegben teljesíthet készpénzszolgáltatást.

A korlátozás ugyanazon felek között (akik pénzforgalmi számlanyitásra kötelezettek) csak ugyanazon szerződés (ügylet) alapján teljesítendő kifizetésekre vonatkozik.

  1. A kereskedőktől történő vásárlás esetén a felek között minden vásárláskor létrejön egy szerződés (jelen esetben ráutaló magatartással), ezért a különböző vásárlásokat külön-külön kell vizsgálni. Kivételt képez természetesen, ha a felek azért kötnek több szerződést, hogy a korlátozás megsértését leplezzék.
  2. A korlátozás ugyanazon ügyletek vonatkozásában is csak az ugyanazon naptári hónapon belüli kifizetésekre vonatkozik. Mivel az előzőekben foglaltak alapján a vásárlásokat külön adásvételi szerződéseknek kell tekinteni, ezért a korlátozás fennállását is külön szerződésenként (vásárlásonként) kell megvizsgálni.
  3. Ha a felek egymással többféle szerződéses viszonyban állnak, nem gátolja az Art., hogy minden ügylet esetében kimerítsék a készpénzfizetési korlátot. Mivel a törvény az egymással kötött szerződések szerint állít fel korlátozást, így ha a kérdésben szereplő esetben a felek több szerződést kötöttek, úgy a számlán szereplő összeget is külön kell vizsgálni.

Hangsúlyozandó azonban, hogy ha a nem rendeltetésszerű joggyakorlás miatt szabályoznak egy ügyletet több szerződésben, úgy azt a korlátozó rendelkezés tekintetében egy szerződés alapján történő készpénzszolgáltatásnak kell tekinteni.

A kérdést Nagy Orsolya szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.

2024. június 27.

Leleplezték a számlagyárat

Építőipari tevékenységről és munkaerő-kölcsönzésről fiktív számlákat kiállító bűnszervezetet számolt fel a NAV.