A kormány mondja meg, mennyi lesz a minimálbér


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A megszüntetendő Országos Érdekegyeztető Tanács utolsó erős jogosítványát veheti el a kormány, mely jövőre közvetlenül beavatkozna a béralkuba.

Jövőre a kormány maga határozza meg rendeletben a minimálbért és a garantált bérminimumot – írja a Napi Gazdaság utalva arra, hogy ez is szerepel a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsról szóló törvény tervezetében, amelyet hétfőn nyújtott be a kormány a parlamentnek.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének a főtitkára szerint az állam ezzel beavatkozna a béralkuba. Hozzátette: ha a kormány dönt a bérekről, akkor minden következményt magának kell vállalnia.

A szakszervezetek szerint a megszüntetendő Országos Érdekegyeztető Tanács utolsó jelentős jogosítványa tűnne el ezzel, a frissen megalakult tanács pedig teljesen súlytalanná válna. Döntéseit nem kellene figyelembe vennie a kormánynak, sőt a kabinet tagja sem lenne.

Az idén kialkudott minimálbér és bérplafon miatt is voltak feszültségek az OÉT szociális partnerei, a munkáltatók valamint a kormány között, hiszen az adóváltozások miatt a kabinet szerette volna elérni, hogy a piaci szféra tagjai is kompenzálják azokat a dolgozókat, akik a 16%-os szja-val rosszabbul jártak volna – ez pedig sok helyen a kialkudott bérfejlesztés feletti béremelést követelt meg.

Forrás: Privátbankár.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.