A magánszálláshely-szolgáltató által elszámolható értékcsökkenési leírás
Magánszálláshely-szolgáltatást folytató adószámos magánszemély alkalmazhat-e értékcsökkenési leírást a kizárólag magánszálláshely-szolgáltatás céljára üzemeltetett épületére? Ha igen, akkor is elszámolhatja, ha csak magánszálláshely-szolgáltatást végez, ingatlan-bérbeadást pedig nem? Ilyen esetben vonatkozhat rá a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 11. melléklet II. rész 2. pont k) alpontjában említett 3 százalékos értékcsökkenés? Vagy ezen kulcsot csak abban az esetben alkalmazhatja, ha egyszerre folytat szálláshely-szolgáltatást és vendéglátó tevékenységet? Alább az Adó szaklap válasza.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 17. § (3) bekezdés a) pont ab) alpontja értelmében a bevétellel szemben a jövedelem megállapításához elszámolható az ingatlan-bérbeadási tevékenységből származó bevétel, a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény szerinti magánszálláshely-szolgáltatási tevékenységből származó bevétel esetében az Szja tv. 11. számú melléklet szerint a kizárólag bérbeadásra hasznosított tárgyi eszköz értékcsökkenési leírása, felújítási költsége (ideértve a felújítási költség értékcsökkenési leírás szerinti elszámolásának választását akkor is, ha a tárgyi eszköz beruházási költsége alapján egyébként nem történik értékcsökkenési leírás elszámolása), a nem kizárólag bérbeadásra hasznosított épület időarányos, illetve területarányos értékcsökkenési leírása, felújítási költsége (ideértve a felújítási költség időarányos, illetve terület-arányos értékcsökkenési leírás szerinti elszámolásának, illetve a hasznosított ingatlan-rész felújítási költsége értékcsökkenési leírás szerinti elszámolásának választását akkor is, ha az épület beruházási költsége alapján egyébként nem történik értékcsökkenési leírás elszámolása).
Az Szja tv. 11. számú melléklet II. rész 2. pont k) alpontja szerint a szálláshely-szolgáltató és vendéglátó tevékenységet végző egyéni vállalkozó a kizárólag e célból üzemeltetett hosszú élettartamú szerkezetű épület esetében 3 százalék értékcsökkenési leírást érvényesíthet.
Az elsőként említett jogszabályhely az ingatlan-bérbeadási tevékenységet folytató magánszemélyek mellett a magánszálláshely-szolgáltató adószámos magánszemélyeket is kedvezményezni kívánja azzal, hogy az e tevékenységből származó bevétel esetében is lehetővé teszi a kizárólag e tevékenység céljára hasznosított tárgyi eszköz (épület) értékcsökkenési leírásának lehetőségét. A jogszabályhely nem nevezi meg az érintett tárgyi eszközök felsorolásakor a magánszálláshely-szolgáltatásra használt tárgyi eszközöket. Ugyanakkor a magánszálláshely-szolgáltató adószámos magánszemélyek is számolhatnak el költségként értékcsökkenési leírást a kizárólag e célra üzemeltetett épületük tekintetében, az ingatlan-bérbeadási tevékenységet folytatókkal azonosan. Az értékcsökkenési leírás szabályaihoz az Szja tv. 11. számú melléklet szabályait rendeli alkalmazni az Szja tv. 17. § (3) bekezdés a) pont ab) alpontja, amely alól az Szja tv. 11. számú melléklet II. rész 2. pont k) alpontja sem kezelhető kivételként. A vendéglátási tevékenység önmagában is fokozott igénybevételt jelent egy épület számára, ebből adódóan – az adóhatóság álláspontja szerint – a kizárólag magánszálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytató, tételes költségelszámolást választó adószámos magánszemély is alkalmazhatja a 3 százalékos mértékű leírási kulcsot a kizárólag magánszálláshely-szolgáltatási tevékenység céljára üzemeltetett, hosszú élettartamú szerkezetű épülete esetében.
A kérdés és a válasz az Adó szaklap 2024/12-13–as számában jelent meg.