A NAV válaszol: melyik adókedvezményt válasszam?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adóelőleg, adójóváírás vagy családi adókedvezmény? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai annak eldöntésében segítenek, hogy melyiket vegye igénybe olvasónk.

Rokkantsági járadékban részesülök és a betegségem engedte, hogy újra elhelyezkedjem, s állást is találtam. Mivel utána olvastam és mind a 3 kérvényre jogosult vagyok, de nem tudom, melyiket vegyem igénybe: az adóelőleg-személyi kedvezményt, az adójóváírást, esetleg a családi adókedvezményt?

Az adójóváírás, a családi kedvezmény és a súlyos fogyatékosság kedvezményének igénybevétele jelentősen függ a magánszemély jövedelmétől.

A döntés során fontos tudni, hogy a családi kedvezmény az összevont adóalapot (jövedelem+adóalap kiegészítés) csökkenti és amennyiben csak saját maga után kívánja ezt igénybe venni, annak havonként 62.500 forint összegű csökkentését jelenti.

Az adójóváírás a számított adót csökkenti, legfeljebb jogosultsági hónaponként 12.100 forint összegben. A teljes összeg igénybevételére az jogosult, akinek éves bérjövedelme a 2.750 ezer forintot nem haladja meg. 3.960 ezer forintos jövedelemhatárig a magánszemélynek már csak csökkentett összegű adójóváírás igénybevételére van lehetősége.

A személyi kedvezmény az összevont adóalap adóját csökkenti havi 3.900 forint összegben.

Tekintettel arra, hogy a személyi jövedelemadót csökkentő kedvezményeket jövedelemkorlát nélkül igénybe lehet venni, az adójóváírást pedig csak a leírtak figyelembevételével, ezért a döntés során célszerűnek tűnik elsődlegesen a családi és a személyi kedvezményt érvényesíteni.

Forrás: Adózóna.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.