Az egészségügyi alkalmassági vizsgálatok adómentessége
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Humán-egészségügyi szolgáltatásként áfa mentesek az adóhatóság álláspontja szerint kézilőfegyverek, lőszerek, gáz- és riasztófegyverek tartásával, a közúti járművezetéssel, valamint a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmassággal kapcsolatos orvosi vizsgálatok. Nem humán-egészségügyi szolgáltatás azonban például a munkaképesség mértékének és minőségének vizsgálata, amennyiben annak célja rokkantsági ellátásra való jogosultság megállapítása.
A kézilőfegyverek, lőszerek, gáz- és riasztófegyverek megszerzésének és tartásának egészségi alkalmassági feltételeiről és vizsgálatáról szóló rendelet értelmében az egészségi alkalmasság vizsgálat célja annak a megállapítása, hogy a lőfegyvert tartani szándékozó vagy tartási engedéllyel már rendelkező személynek nincs-e olyan betegsége, testi vagy szellemi, érzékszervi fogyatékossága, mely őt lőfegyver biztonságos használatra egészségi szempontból alkalmatlanná teszi.
A közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról szóló rendelet értelmében az egészségi alkalmassági vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a közúti járművezető-jelöltnek, illetőleg a közúti járművezetőnek nincs-e olyan betegsége, testi vagy szellemi, illetőleg érzékszervi fogyatékossága, amely őt a közúti járművezetésre egészségi szempontból alkalmatlanná teszi; továbbá azoknak a feltételeknek, illetőleg korlátozásoknak a meghatározása, amelyek mellett a vizsgált személy betegség, testi vagy érzékszervi fogyatékosság fennállása esetén is vezethet közúti járművet.
A munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló rendelet szerint a munkaköri és szakmai alkalmasság vizsgálatának célja – többek között – annak elbírálása, hogy a munkavállaló, illetve a tanuló vagy a hallgató, a munkanélküli esetében a munkavégzésből és a munkakörnyezetből eredő megterhelés által okozott igénybevétele egészségét, testi, illetve lelki épségét nem veszélyezteti-e, szenved-e olyan betegségben, amely miatt munkaköre ellátása során foglalkozás-egészségügyi ellátást igényel.
A fenti alkalmassági vizsgálatok – az Európai Bíróság esetjogát is figyelembe véve – az Áfa törvény szerinti humán-egészségügyi szolgáltatás fogalmába tartoznak az APEH álláspontja szerint, s így – az egyéb Áfa törvénybeli feltételek fennállása esetén adómentesek. Az Európai Bíróság esetjoga alapján, s így az Áfa törvény 85. § (1) bekezdés b) és c) pontjai alapján nem humán-egészségügyi szolgáltatás azonban például a munkaképesség mértékének és minőségének vizsgálata, amennyiben annak célja rokkantsági ellátásra való jogosultság megállapítása. (2008/88-90. Adózási kérdés)