Büntetnek, ha nincs transzferár-nyilvántartás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A transzferár-nyilvántartás elkészítése nem tekinthető sem a társaságok, sem a főkönyvelők „kedvenc” feladatának. Ezt a jogalkotó is felismerte, így annak elkészítését mindig magasabb összegű bírságokkal igyekszik ösztönözni.


Amennyiben a transzferár-dokumentáció készítésére kötelezett adózó nem, vagy csak késedelmesen tesz eleget transzferár-dokumentáció készítési kötelezettségének, vagy az elkészített nyilvántartás nem felel meg a hazai jogszabályi előírásoknak, az adózó 2 millió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható. A mulasztási bírságot nyilvántartásonként szabják ki. Így amennyiben például az adózó három különböző kapcsolt ügylete tekintetében nem tett eleget transzferár-dokumentáció készítési kötelezettségének, akkor az adóhatóság által kiszabható mulasztási bírság maximális mértéke elérheti a 6 millió forintot.

2012-től a transzferár-nyilvántartások elkészítésének ismételt elmulasztása esetén nyilvántartásonként már 4 millió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható az adózó. Ugyanazon nyilvántartás vezetésének ismételt, immár harmadszori elmulasztása esetén az első esetben kiszabott mulasztási bírság mértékének négyszereséig terjedő mulasztási bírság vethető ki. Az ismételt jogsértésre vonatkozó szabályokat csak abban az esetben alkalmazhatja az adóhatóság, ha a két egymást követő év között nem telt el több mint két év.

A bejegyzés szerzője Hegedűs Sándor, az RSM DTM Hungary Zrt. Adóüzletág vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.