Durván drágíthat az új bankadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A banki műveletek értékére vetítve mintegy fél ezrelékes adó biztosíthatná a költségvetés számára a banki különadó felének 2013-as kiesését – számolta ki a Napi Gazdaság. Ez a terhelés lényegében fele annak a költségnek, amelyet a hitelintézetek egy-egy tranzakcióért elkérnek az ügyféltől, így érdemben drágulnak majd a banki tranzakciós díjak.


A helyzetet bonyolítja, hogy a kormányzat, ha lehet, kímélné a lakosságot, ami viszont a Napi Gazdaság szerint a céges bankolás költségeinek durva emelését jelenti. Ez a cégek jó részét arra késztetné, hogy külföldi bankon keresztül fizessenek, amennyiben erre lehetőség van, és csak a hazai kötelező átutalásokat bonyolítsák itthon. Ennél is nagyobb kockázatot hordoz az, hogy a vállalkozások jelentős része az adó elkerülése érdekében visszatérne a készpénzforgalomhoz, ami drága és a feketegazdaság terjedését szolgálja – írja keddi számában a lap.

Az [origo] friss értesülései némileg ellentmondanak a Napi Gazdaságénak: a portálnál úgy tudják, a bankautomatás készpénzfelvétel, a munkabér bankszámlára utalása, a csoportos beszedési megbízás, a rezsi sárga csekken történő befizetése után kellene fizetni a kormány terveiben szereplő pénzügyi tranzakciós adót, vagyis a lakosságon is csattanna az ostor. A bankok csak felszámítják és befizetnék az adót, amelyet az ügyfelek fizetnek.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.

2024. június 27.

Leleplezték a számlagyárat

Építőipari tevékenységről és munkaerő-kölcsönzésről fiktív számlákat kiállító bűnszervezetet számolt fel a NAV.