Egyéni vállalkozó ingatlan-bérbeadása magánszemélyként (II. rész)


A bérbeadási tevékenység bejelentése során felmerül a kérdés, hogy az ingatlant telephelyként be kell-e jelenteni, valamint szükség van-e áfával kapcsolatos nyilatkozat megtételére a nyomtatványon.

Vonatkozó jogszabály:

1990. évi C. törvény a helyi adókról

– – –

Bejelentkezés (folyt.)

Ingatlanbérbeadási tevékenység esetén felmerül a kérdés, hogy a bérbeadott ingatlant be kell-e jelenteni a 24T101E nyomtatvány A01 lapjának 4. rovatában telephelyként, és ha igen, milyen telephelyként.

A telephely lehet

· az Art. és a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) szerinti,

· kizárólag az Art. szerinti vagy

· kizárólag a Htv. szerinti

telephely.

A Htv. 52. § 31. pontjának a) pontja alapján a Htv. szerinti telephely az adóalany olyan állandó üzleti létesítménye (ingatlana) – függetlenül a használat jogcímétől –, ahol részben vagy egészben iparűzési tevékenységet folytat, azzal, hogy a telephely kifejezés magában foglalja egyebek közt a hasznosított (bérbe vagy lízingbe adott) ingatlant.

A 36. § értelmében adóköteles iparűzési tevékenységnek a vállalkozó e minőségben végzett nyereség-, illetőleg jövedelemszerzésre irányuló tevékenysége minősül.

Az 52. § 26. pontja alapján a Htv. alkalmazásában vállalkozó a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző

a) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott egyéni vállalkozó,

b) * a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelő, feltéve, hogy őstermelői tevékenységéből származó bevétele az adóévben az éves minimálbér 50%-át meghaladja,

c) jogi személy, ideértve azt is, ha az felszámolás, kényszertörlés vagy végelszámolás alatt áll,

d) egyéni cég, egyéb szervezet, ideértve azt is, ha azok felszámolás, kényszertörlés vagy végelszámolás alatt állnak.

A fentiekben kifejtettek szerint az Szja tv. 3. § 17. pont a) pontjának aa) alpontja alapján nem minősül egyéni vállalkozónak az ingatlanbérbeadás tekintetében az a magánszemély, aki az ingatlanbérbeadási tevékenységéből származó bevételére az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések alkalmazását választja.

A Htv. 36. §-ának, valamint az 52. § 26. és 31. pontjának együttes értelmezése alapján tehát az iparűzési tevékenység és a telephely is kizárólag vállalkozó esetében értelmezhető. A vállalkozó fogalmába a nem egyéni vállalkozói minőségben ingatlanbérbeadási tevékenységet folytató természetes személy

nem tartozik bele, ezért ilyen esetben a bérbeadás nem iparűzési tevékenység, és nem keletkeztet Htv. szerinti telephelyet.

Az Art. 7. § 47. pontja szerint az Art. szerinti telephely az a hely, ahol az adóköteles tevékenységet folytatják, ideértve különösen a vállalkozó állandó üzleti (üzemi), termelő-, szolgáltatótevékenységének helyét függetlenül attól, hogy a telephely a vállalkozás székhelyétől különböző közigazgatási területen található.

Minthogy a természetes személy nem egyéni vállalkozói minőségében végzett ingatlanbérbeadása is adóköteles tevékenységnek minősül, az az Art. szerinti telephelyet keletkeztet. A bérbeadott ingatlant ezért telephelyként be kell jelenteni, „A telephely minősége” rovatban a „2” kód („Kizárólag Art. szerinti telephely”) választásával.

A 24T101E nyomtatvány áfára vonatkozó F-lapjait önmagában a tevékenység felvétele miatt nem kell kitölteni.

Ha az adóalany egyéni vállalkozóként alanyi adómentességet választott, akkor, abból adódóan, hogy ez személyhez kötődő mentességi forma, amely az adóalany minden olyan, Áfa tv. hatálya alá tartozó ügyletére kiterjed, amelyben jogosult alanyi adómentes minőségében eljárni, az ingatlanbérbeadás is mindenképpen adómentes lesz, külön jelölés nélkül is kiterjed rá a korábbi választás hatálya. Ekkor az adóalany nem is tudja adókötelessé tenni a bérbeadási tevékenységet.

Amennyiben az adóalany egyéni vállalkozóként is „tárgyi” mentes tevékenységet folytat, és az ingatlanbérbeadásra sem kíván adókötelessé tételt választani, a korábbi bejelentéséhez képest nem eredményez változást a tevékenység felvétele. Az ingatlanbérbeadásra ugyanis főszabály szerint a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel fennálló („tárgyi”) adómentesség vonatkozik. Egyéni vállalkozóként az adóalany már jelezte az F02 lap 7. rovatának 1. sorában, hogy kizárólag közérdekű, vagy egyéb sajátos jellege miatt adómentes tevékenységet folytat. Ezt a jelölést nem szükséges „megerősíteni” a bérbeadáshoz kapcsolódóan.

Ha a magánszemély az egyéni vállalkozásra az általános szabályok szerinti adózást választotta, de az ingatlanbérbeadást nem áfásan kívánja végezni, akkor a mentességet megint csak nem szükséges külön jelölni a változásbejelentő lapon. (Nincs is olyan rovat, amely annak jelölésére szolgálna, hogy az egyébként áfakörös tevékenységet folytató adóalany az ingatlanbérbeadását nem kívánja adókötelessé tenni.)

Más a helyzet akkor, ha az adóalany az ingatlanbérbeadást adókötelessé szeretné tenni. Erről már külön nyilatkoznia szükséges. A ’T101E változásbejelentő nyomtatvány F01 lapján a 6. rovatban az 1. sorban jelölnie kell, hogy az áfafizetési kötelezettséget az általános szabályok szerint állapítja meg, és mellé ki kell választani a megfelelő kódot is:

  • a 12. sorban lehet jelölni, ha az adókötelessé tételt kizárólag a lakóingatlannak nem minősülő ingatlanokra kiterjedően választja az adóalany („S” kód),
  • a 13. sorban pedig azt, ha valamennyi ingatlantípusra vonatkozóan így dönt („T” kód).

Szerző: dr. Németh Szilvia


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Elkezdték a mesterséges intelligenciát beépíteni a cégek az adózási folyamatokba

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.

2024. november 21.

Több, mint 11 ezer babát vállaltak a CSOK Plusz igénylők

A Magyar Nemzeti Bank publikációjából kiderül, hogy a CSOK Pluszt igénylő házaspárok mekkora családot szeretnének. A tanulmányban ugyanis a vállalt gyermekek mellett a meglévő babák száma is fel lett tüntetve. Augusztus végéig 7400 szerződést kötöttek a támogatott hitelre, melyben 11 026 baba születését vállalták, ez a 2023-as születésszám mintegy 12,9 százalékának felel meg – olvasható a Bankmonitor közleményében.

2024. november 21.

Kiterjedt bűnszervezetre csapott le a NAV

Egyedi építésű motorkerékpárt, tömérdek mennyiségű készpénzt, vadász- és sportfegyverarzenált foglaltak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozóinak köszönhetően. A pénzügyőrök ismét egy kiterjedt bűnszervezetre csaptak le: ez a társaság csaknem hárommilliárd forinttal rövidítette meg a költségvetést. Az elkövetők a bűncselekményből származó haszonból extravagáns életüket finanszírozták: temérdek pénzt halmoztak fel, ingatlant, illetve értékes luxus-gépjárműveket is vásároltak.