Elérhetők a lakástámogatási tájékoztatók a PM honlapján


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Már elérhető a Pénzügyminisztérium (PM) honlapján a lakáscélú állami támogatásokról szóló összes tájékoztató, amelyek a családvédelmi akcióterv keretében júliusban életbe lépett legújabb, kedvező változásokat is tartalmazzák – közölte a PM kedden.

A közlemény szerint a tájékoztatókban kitérnek a július 1-jén hatályba lépett falusi családi otthonteremtési kedvezmény (csok) minden részletére. A legalább háromgyermekes családok akár 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a vásárlással egybekötött bővítés, illetve korszerűsítés esetén. Meglévő lakás bővítésekor, illetve korszerűsítésekor is jár a kedvezmény, amelynek összege éppúgy, mint a vásárlásnál, a gyermekek számától függ. Egygyermekes családoknak 300 ezer forint, kétgyermekeseknek 1,3 millió forint, a legalább három gyermeket nevelőknek 5 millió forint támogatás jár.

Számos könnyítést hoztak a júliusi változások: bővült az új lakás fogalma, a szakértői vélemény alapján felhasználható a már meglévő építményalap is.

A beruházótól vásárolt építés alatt lévő új lakás esetében igényelt kamattámogatott kölcsön teljes összege a használatbavételi engedély előtt is folyósítható. Ebben az esetben a kamattámogatási időszak csak a használatbavételi engedély bemutatását követően kezdődik.

Korábbi gyermekvállalás nem teljesítése esetén is köthető újabb gyermekvállalást tartalmazó támogatási szerződés, ennek egyetlen feltétele van: a támogatott két szülő egyike más személy kell, hogy legyen, mint a korábbi támogatási szerződésben szereplő két fél – tették hozzá.

Kiemelték, hogy nemcsak a 35 millió forintos vételár korlát szűnt meg a használt lakások vásárlásakor, hanem a támogatás igénylését megelőző öt éven belüli értékesített lakóingatlanból származó bevételre vonatkozó visszaforgatási kötelezettség is a használt lakás vásárlásához és meglévő lakás bővítéséhez igényelt támogatások esetén.

A lakástámogatással érintett ingatlan székhelyként történő bejelentési szabályai is megtalálhatóak a tárca honlapján, az Otthonteremtés fül alatt.

Amennyiben a csok-ot igénylő az érintett ingatlant később egyéni vállalkozása, vagy a többségi tulajdonában álló gazdasági társaság székhelyeként be kívánja jegyeztetni, akkor az erről szóló nyilatkozatát a csok igénylése során – a támogatási kérelemben – teheti meg, ennek következményeként a csok csekély összegű támogatássá minősül. A korábban igénybe vett támogatás esetén is érvényesülhet a kedvező szabályozás, amennyiben december 31-ig a székhely bejelentésére vonatkozó nyilatkozatot a támogatott személy megteszi a hitelintézet felé – írta a PM.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 22.

Matolcsy az inflációról: a kormány olajjal oltotta a tüzet

Egyetértve és együttműködve a jegybanki törekvésekkel a kormány az infláció letörését tekinti legfontosabb gazdaságpolitikai feladatának – jelentette ki a pénzügyminiszter csütörtökön, a 61. Közgazdász-vándorgyűlés nyitónapján, Egerben. A jegybankelnök ugyanakkor úgy vélte: az „inflációs sokk” mélyén az ország gazdasági-pénzügyi függése rejlik, mely 2014 óta nőtt a meghatározó területeken.

2023. szeptember 22.

A magánszálláshely-szolgáltatás adózása – az áfa-szabályok (3. rész)

A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás az általános forgalmi adó rendszerében ingatlan bérbeadásnak minősül. Az ingatlan bérbeadás az Áfa tv. 86. § (1) bekezdés l) pontja értelmében adómentes szolgáltatás, ugyanakkor ez az adómentesség az ingatlanok idegenforgalmi, turisztikai célú hasznosítására már nem terjed ki. Tisztázzuk még az ingatlan-bérbeadás és a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás közötti különbséget.