Eltörölt különadók 2025-ben – honnan lesz forrás ezek pótlására?
A Niveus Consulting Group kommentárt jutott el az Adó Online-hoz a 2025-ös benyújtott költségvetésről.
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Cikkünk egyfelől a közelgő február 25-i nyilatkozattételi határidőre tekintettel, másfelől a 2021. adóévi adó megállapítására és a bevallás elkészítésére tekintettel igyekszik rövid összefoglalásként támpontokat adni a kkv-k számára az iparűzési adóelőny, mint állami támogatás igénybevételéhez.
A 2021. évben, illetve a 2022. évben azon vállalkozó esetén, amely azzal felel meg a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (KKV törvény) szerinti mikro-, kis- és középvállalkozássá minősítés feltételeinek, hogy esetében az összes foglalkoztatotti létszáma nem éri el a 250 főt, és az éves nettó árbevétele, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 4 milliárd forint, az iparűzési adó mértéke 1 százalék (csökkentett adómérték), ha az önkormányzati rendelet szerinti iparűzési adómérték több, mint 1 százalék. A vállalkozásnak a KKV törvényben előírt feltételeket – a nettó árbevétel, mérlegfőösszeg szabálya kivételével – alkalmaznia kell, így a partner és kapcsolt vállalkozásokra vonatkozó speciális összeszámítási szabályokat is.
A vállalkozó (iparűzési adóalany) azon székhelye, telephelye szerinti településen – ideértve a különleges gazdasági övezetbe sorolt területet is – realizál adócsökkenést, amelynek önkormányzata bevezette az iparűzési adót és annak mértékeként 1 százaléknál magasabb adómértéket határozott meg.
A „22NYHIPA nyilatkozat” a www.nav.gov.hu oldalon az ÁNYK programban érhető el, amely a NAV elektronikus rendszerében tölthető ki és nyújtandó be. E nyilatkozat a 2022. adóévi iparűzési adóelőleg „fele” összegben való megfizetésének, illetve a 2022. évi iparűzési adóelőny átmenti támogatásként való igénybevételének bizonylata, amelynek egyes sajátosságait az alábbiakban ismertetjük.
A vállalkozónak egyetlen 22NYHIPA nyilatkozatot kell benyújtania akkor is, ha székhelye mellett a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvényben (Htv.) definiált egy vagy több telephelye van, s így a hivatkozott törvény rendelkezései alapján „településenként” önálló alanya az iparűzési adónak. A NAV a hozzá beérkezett nyilatkozatokat elektronikus úton megküldi a vállalkozó székhelye és a rendszerében Htv. szerinti telephelyként nyilvántartott telephelyek – fekvése szerinti települések – önkormányzati adóhatóságai részére.
A vállalkozó a 2022. adóév előlegfizetési időpontjaira bevallott, bevallandó iparűzési adóelőleg 50 %-át fizeti meg akkor, ha:
Nem kell a 22NYHIPA nyilatkozatot – annak B) blokkját kitöltve – benyújtania annak a vállalkozónak, aki a 2021. évben már tett nyilatkozatot, s azóta új telephelyet nem létesített, székhelyét nem helyezte át, vagy a 2022. adóévre tételes iparűzési adóalap szerinti adózó kata-alanynak.
Az önkormányzati adóhatóság a NAV útján hozzá beérkezett nyilatkozatok, míg a NAV a különleges gazdasági övezetbe tartozó településen vállalkozóktól származó nyilatkozatok alapján – naptári évvel azonos üzleti éves vállalkozók esetén – a 2022. március 15. napra bevallott I. félévi adóelőleget, illetve a 2022. szeptember 15. napra (a későbbiekben) bevallandó II. félévi adóelőleget hivatalból, határozathozatal nélkül („meg nem fizetendő összeget levonva”) „felére” mérsékli. Mindezt úgy, hogy az adózó folyószámláján iparűzési adóelőlegként a 2022. adóév egyes esedékességi időpontjaira bevallott adóelőleg összegét 50%-kal csökkentve, külön könyvelési soron – mint fizetendő iparűzési adóelőleget – előírja. A 2022. évre tételes iparűzési adóalap szerinti adózást választó kata-alanyok esetében az adóhatóság automatikusan – 1%-os mértéket alkalmazva – csökkenti az I. és II. félévre esedékes adó összegét.
A vállalkozónak a 2022. évi iparűzési adóelőny átmeneti támogatásként való igénybevételéhez a 22NYHIPA nyomtatványon – C) blokkban „X” tételével – 2022. február 25-ig nyilatkoznia kell arról, hogy
A cikk folytatásában olvashat arról, hogy kiknek nem kell 22NYHIPA nyilatkozatot benyújtani, illetve arról, mely cégeknek kell csökkentett adót bevallaniuk, és miként.
A cikk szerzője dr. Kovács Attila ügyvéd, okleveles adószakértő, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatója.
A Niveus Consulting Group kommentárt jutott el az Adó Online-hoz a 2025-ös benyújtott költségvetésről.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak, hogy csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen; a túlságosan alacsony áron világmárkákat kínáló weboldalak nagy valószínűséggel hamis termékeket értékesítenek – hívta fel a figyelmet az adóhivatal.
Magánszálláshely-szolgáltatást folytató adószámos magánszemély alkalmazhat-e értékcsökkenési leírást a kizárólag magánszálláshely-szolgáltatás céljára üzemeltetett épületére? Ha igen, akkor is elszámolhatja, ha csak magánszálláshely-szolgáltatást végez, ingatlan-bérbeadást pedig nem? Ilyen esetben vonatkozhat rá a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 11. melléklet II. rész 2. pont k) alpontjában említett 3 százalékos értékcsökkenés? Vagy ezen kulcsot csak abban az esetben alkalmazhatja, ha egyszerre folytat szálláshely-szolgáltatást és vendéglátó tevékenységet? Alább az Adó szaklap válasza.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!