Így változik a filmtámogatások adókedvezménye
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A hétfőn elfogadott adócsomag három ponton hoz változást a támogatási adókedvezmények terén. Ezek közül a legjelentősebb, hogy 2014-től csökken a filmalkotások és az előadó-művészeti szervezetek támogatásakor igénybe vehető adókedvezmény mértéke. Ha valaki még az idén átutalja a támogatást, akár négyszer nagyobb adómegtakarítást is elérhet, amelyet négy adóéven keresztül érvényesíthet – figyelmeztet Siklós Márta, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója.
Az elfogadott adócsomag igen fontos változást rejt magában a támogatásokhoz kapcsolódó adókedvezményeket érintően. A zárószavazás előtti módosító csomagnak köszönhetően 2014. január 1-jétől bevezetik a kiegészítő támogatásnyújtási kötelezettséget a filmalkotás és az előadó-művészeti szervezetek esetén is.
Az idén átutalt támogatási összeg költségként való elszámolásán túl teljes összegében levonható a társasági adóból is, vagyis az adóalap nagyságától függően legalább 10 százalék, bizonyos esetekben akár 19 százalék mértékű megtakarítást jelenthet a támogató számára.
Jövőre azonban a látvány-csapatsportok támogatásához kapcsolódóan már 2013. május 19-től bevezetett kiegészítő támogatás érvényes lesz a filmek és az előadóművészetek esetében is. Vagyis nemcsak a támogatást, hanem a támogatási igazolásban szereplő összegre számított adó 75 százalékát is át kell majd utalni egy meghatározott szervezet részére.
A kiegészítő támogatás kedvezményezettjei lehetnek a forrásokat elosztó szervezetek, a filmelőállítók, illetve maguk a támogatott előadó-művészeti szervetek is.
Ezzel az adókedvezmények rendszere egységessé válik: minden támogatott esetében ugyanolyan feltételekkel ugyanolyan mértékű kedvezmény vehető igénybe, de az elérhető adókedvezmény mértéke a filmalkotások és az előadó-művészeti szervezetek esetében is az eddigi mérték 25 százalékára csökken. Ezért a támogatására szánt összeget érdemes még 2013. december 31-e előtt átutalni, hiszen most még négyszeres adókedvezmény érhető el a jövő évihez képest.
A fenti szigorítással párhuzamosan viszont kedvező változás, hogy mindhárom támogatási kategóriában megduplázódik az az idő, ameddig az adókedvezmény igénybevétele kitolható. Az eddigi három év helyett a támogatás adóévét követő 6. év végéig lehet majd a kedvezményt érvényesíteni.
Fontos eltérés, hogy a kiterjesztett érvényesíthetőség a sporttámogatások esetén már a salátatörvény hatálybalépését követően – azaz várhatóan 2013. november vége után – nyújtott támogatásokra is alkalmazható lesz; ám a film- és előadó-művészeti támogatások kapcsán minden változás egyszerre, a jövő év elejétől lép életbe.
Kibővül továbbá az alap illetve kiegészítő sporttámogatásra jogosult szervezetek köre is, így támogathatóvá válnak az amatőr sportszervezetek versenyeztetéssel összefüggő költségei is. Emellett jövőre a kiegészítő sportfejlesztési támogatás nem kizárólag a sportági szakszövetségnek nyújtható, hanem az alaptámogatásban részesített sportágban tevékenykedő szakszövetség tagjaként működő amatőr és hivatásos sportszervezetek valamint a látvány-csapatsport fejlesztése érdekében létrejött közhasznú alapítványok is támogathatóvá válnak.
A támogatásokhoz kapcsolódó adókedvezmények érvényesítéséhez kiemelten fontos a megfelelő adminisztratív kötelezettségek teljesítése, hívja fel a figyelmet a LeitnerLeitner vezető adótanácsadója. Ilyen például a támogatási szerződés megkötése a támogatásban részesülő szervezettel, a hivatalos támogatási igazolás beszerzése, valamint a támogatás bejelentése a NAV-nak. A bejelentés elmulasztása jogvesztő hatályú, nem pótolható, így a kedvezmény nem érvényesíthető ennek hiányában.