Iskolakezdési támogatás – Mikor büntethet az adóhatóság?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem kell iskolalátogatási igazolás az iskolakezdési támogatás kiadásához, elegendő a munkavállaló nyilatkozata a jogosultságról. Ha valótlanul nyilatkozik, az adóhatóság előtt is viselnie kell a következményeket, bár a lebukás esélye mérsékelt.

Egyes cégek máig is iskolalátogatási igazolást kérnek a munkavállalóiktól az iskolakezdési támogatás kiadásához, holott elegendő az alkalmazott nyilatkozata arról, hogy jogosult erre a kedvezményes adózású juttatásra. Az igazolás beszerzése feleslegesen terheli a dolgozót, az iskolát, a munkavállalót és a munkáltatót is, és ha nem rendelkezünk a nyilatkozattal, az igazolás megléte sem mentő tényező egy adóellenőrzésen – hívja fel a figyelmet Fata László, cafeteria-szakértő. Az iskolalátogatási igazolás ugyanis a juttatásra való jogosultsági feltételek töredékére ad csak biztosítékot.

Mivel az iskolakezdési támogatást a tanévkezdést megelőző és azt követő 60 napig biztosíthatja a munkáltató a munkavállalójának, ezért a juttatással nem is szükséges megvárni a tanév kezdetét, ráadásul a dolgozók szívesen fogadják, ha már a tanévkezdés előtt használhatják a juttatást.

Mivel adható juttatásról beszélünk, ezért legtöbbször a munkáltató pénztárcája dönti el, hogy milyen mértékben tudja kimeríteni az adótörvények által kedvező adózással minden jogosult szülőnek, minden gyermek után juttatható maximális 23 400 forintot.

Az szja-törvény rendelkezései szerint a munkáltatónak a munkavállaló nyilatkozata alapján kell megállapítania, hogy kedvező mértékű adót (19,04 százalék) kell-e fizetnie vagy ennél jóval többet.

Folytatás a Napi Online-on.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.