Jogi szolgáltatásnál nem lesz kötelező közbeszerzés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hamarosan módosulhat a közbeszerzési törvény. 2009. április 1-től kötelező volt a közösségi értékhatárt elérő vagy meghaladó értékű jogi szolgáltatás igénybevételekor a közbeszerzési eljárás lefolytatása. A módosítás a jogi szolgáltatást kivenné a kötelező közbeszerzés alól.

Az indítványozók szerint a szabály nem váltotta be a hozzáfűzött elvárásokat, lassítja és feleslegesen megnehezíti a közpénzfelhasználás folyamatát, ugyanakkor nincs összhangban az ügyvédi tevékenységre vonatkozó szabad ügyvédválasztás törvényi alapelvével sem . Az Európai Unió joga sem teszi kötelezővé a jogi szolgáltatást nyújtók közbeszereztetését, számos tagállamban nem kell a közbeszerzési szabályokat alkalmazni az igazságszolgáltatási rendszer alrendszerét képező ügyvédi tevékenység tekintetében.

A javaslat indokolása kiemeli, hogy a közbeszerzési versenyeztetés, az alkalmassági és elbírálási feltételrendszer idegen az ügyvédválasztás ésszerű szempontjaitól, és többletráfordítással jár a közpénzfelhasználók számára.
A jogi szolgáltatás tipikusan olyan jellegű tevékenység, ahol meghatározó jelentősége van a bizalmi elv érvényesülésének, amit a közbeszerzés rendszere gyakran nem képes megfelelően kezelni. Hasonló a helyzet a díjazás tekintetében is, ugyanis, ha az ajánlatkérő kifejezetten magas színvonalú szolgáltatást igényel, könnyen előfordulhat, hogy a munkát egy alacsony árat ajánló, kevésbé tapasztalt jogi szolgáltató nyeri el.

A törvénymódosítás még idén ősszel hatályba léphet.

Forrás: A törvényjavaslat szövege


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.